Jak zvládnout ranní vstávání a vypravování dětí do školy. Stresu a shonu předejdete díky příjemným rituálům

Jak zvládnout ranní vstávání a vypravování dětí do školy. Stresu a shonu předejdete díky příjemným rituálům Zdroj: Shutterstock.com

Poklidné ráno, kdy se u snídaně sejdete s dětmi, které se následně bez remcání obléknou a provedou ranní hygienu. Pár minut na to je zavezete do školy. Pro rodiče malých školáků to zní jako rajská hudba, jenže opak bývá realitou. Aby vaše ranní vstávání a vypravování dětí probíhalo během nového školního roku hladce, máme pro vás pár tipů.

Nenechte své dítě ponocovat, žeňte jej brzy do postele

Příprava pohodového rána a bezproblémového vstávání by měla u vás doma začínat už předchozí den. Svého malého školáka zažeňte do postele ideálně mezi 20. a 21. hodinou večerní, měl by totiž naspat alespoň 8 hodin. Díky tomu zajistíte, že se dostatečně vyspí a nebude mít ráno problémy se vstáváním. 

Tip: V průběhu celého školního roku naučte své dítě, aby chodilo večer spát ve stejnou hodinu.

Oblečení, svačinu i věci do práce si připravte den předem

Ranní vypravování do školy bývá opravdu hektické. Aby vám z něj nešla hlava kolem, důkladně se na něj den předem připravte. Svému malému školákovi udělejte už večer svačinu, kterou následně vložte do lednice. Také den předem předchystejte nové oblečení. A to nejen pro svého potomka, ale i pro sebe. Sami sobě si rovněž večer nachystejte všechny věci do práce. Díky těmto maličkostem ušetříte ráno spoustu drahocenného času.

Zdroj: Shutterstock.com Tip: Pokud ráno nemáte opravdu času nazbyt, den předem si můžete nachystat také snídani. Vyzkoušejte například overnight oats, tedy zdravou snídani z ovesných vloček.

Zabraňte tomu, abyste měli ráno špatnou náladu

Dobrá nálada dělá divy, a to hlavně po ránu. Pokud chcete vstávat nabití elánem, přestaňte používat budík s typicky ostrým zvukem. Nechte se naopak budit chytrým telefonem, ve kterém si jako tón budíku navolte příjemnou melodii nebo hudbu své oblíbené písně. 

Potom se pusťte do buzení svého malého školáčka, který spí ve svém pokoji. Rozhodně jej nebuďte slovy “Vstávej!” nebo “Zaspali jsme!”. Zkuste jej naopak pohladit a příjemným hlasem mu říct, jak krásný bude následující den.

Tip: Svému malému školákovi zpříjemněte také snídani. Nechte jej například, aby snídal u své oblíbené pohádky.

Zdroj: Shutterstock.com Vstávejte o dvacet minut dříve než vaše dítě

Se svým dítětem nikdy nevstávejte zároveň. Chcete-li, abyste ranní vypravování skutečně stíhali, coby rodiče vstávejte ideálně o dvacet minut dříve. V této době se hravě zvládnete obléct, vyčistit si zuby, namalovat, učesat a případně vychutnat lahodný šálek kávy.

Své dítě každý den něčím namotivujte

Zatímco bude vaše dítě ráno snídat, zkuste jej něčím namotivovat tak, aby se na nový den těšilo. Ať už jde o kamarády ve škole, zajímavý předmět, zájmový kroužek, který jej baví, nebo výlet do přírody, na který jej po škole vezmete.

Autor:
Publikováno: 31. 8. 2020 12:00 Nahlásit obsah