Máte výčitky, když nic neděláte? Nizozemský způsob života niksen říká, že nicnedělání je zdravé

Máte výčitky, když nic neděláte? Nizozemský způsob života niksen říká, že nicnedělání je zdravé Zdroj: Shutterstock.com

Patříte k lidem, kteří jsou stále v jednom kole a kteří odpočívají, až když večer padnou do postele? Jestli máte výčitky, když si mezi prací a dalšími povinnostmi na chvíli sednete třeba k televizi, už je nemějte. Nejste rozhodně líní. Nicnedělání je pro vaše zdraví prospěšné a podle holandského konceptu niksen byste jej měli praktikovat každý den.

Hektický životní styl plný stresu: Když nic neděláme, vyčítáme si to

Práce, domácnost, děti, nakupování, běhání po úřadech, zajištění opravy auta atd. Každý z nás má výčet svých denních povinností jiný. V každém případě toho chceme během dne stihnout co nejvíc, snažíme se být velmi aktivní a využít tak veškerý čas co nejefektivněji. Do našeho života se však v důsledku tohoto životního stylu vkrádá stres, který negativně ovlivňuje naše zdraví i kvalitu našeho života.

Když si mezi svými denními povinnostmi, které jsme si vytyčili, na chvíli sedneme, začnou na nás doléhat vtíravé výčitky typu, že jsme líní a že bychom měli začít zase něco dělat, protože jinak to nestihneme. Jestli si i vy vyčítáte několikaminutové nicnedělání, zkuste trochu přibrzdit. Trocha odpočinku vám přeci jenom neuškodí.

Zdroj: Shutterstock.com

Holandský niksen vám pomůže zvládat stres

V posledních letech je velmi trendy dánský způsob životního stylu hygge. Do popředí se však dostává také holandský niksen, díky kterému se vymaníte ze svého hektického života plného stresu. Podstata tohoto holandského pojetí životního stylu je přitom velmi jednoduchá. Vyznavači niksen nedělají zkrátka vůbec nic, a to alespoň 20 minut denně. To ostatně dokazuje i holandský pojem niksen, který v překladu znamená nedělat vůbec nic, být nečinný nebo dělat něco bezdůvodně a bezcílně.

Jakým způsobem můžete provozovat niksen?

  • Dívejte se ven z okna.
  • Sledujte televizi.
  • Seďte bezmyšlenkovitě na židli.
  • Poslouchejte hudbu.

Zdroj: Shutterstock.com Dělejte tedy cokoliv, co je bez účelu. Nechte plynout čas a propusťte své myšlenky, aby volně bloudily. Nesnažte se být jakkoliv produktivní. Navíc si ani nevyčítejte, že nic neděláte a rozhodně nemyslete na své příští úkoly. Podle holandských odborníků na niksen však můžete propojit chvíle odpočinku a relaxace také s příjemnou poloautomatickou činností, jako je třeba pletení, háčkování nebo malování.

Zdravotní výhody niksen: Proč nicnedělání praktikovat každý den?

Niksen byste se měli věnovat každý den alespoň 20 minut. Jde totiž o výbornou taktiku, která vám pomůže zvládat stres a díky které se také vyhnete syndromu vyhoření, který je tak častý v evropské populaci. Kromě stresu u sebe omezíte také projevy úzkosti a depresí a posílíte si rovněž imunitní systém.

Během niksen si lidský mozek velmi odpočne, tato metoda však může podpořit vaši kreativitu. A tak se může stát, že během pletení svetru nebo na procházce přírodou přijdete na úžasný nápad, který by vás v práci rozhodně nenapadl.

Autor:
Publikováno: 26. 9. 2019 10:24 Nahlásit obsah