Kdy jsou Dušičky 2022. Přesný den se vyplatí znát proto, abyste věděli, kdy jít na hřbitov

Kdy jsou Dušičky 2022. Přesný den se vyplatí znát proto, abyste věděli, kdy jít na hřbitov Zdroj: Shutterstock

V den Památky všech zemřelých, tedy na Dušičky, tradičně vzpomínáme na své blízké zemřelé. Chcete vědět, kdy jsou Dušičky 2022, abyste svým příbuzným či přátelům, kteří tu s vámi již nejsou, zapálili svíčku nebo jim donesli na hrob květinu? Prozradíme vám, na kdy vycházejí Dušičky 2022 a kdy jít na hřbitov.

Dušičky 2022: Přesné datum

Dušičky 2022 vycházejí na středu 2. listopadu 2022. Zajímá vás, kdy jít u této příležitosti na hřbitov a zapálit svým blízkým na hrobě svíčku nebo položit věnec či květiny? Vzpomínat na své blízké nemusíte pouze přesně v den Dušiček. Zvlášť pokud to máte na konkrétní hřbitov opravdu daleko, tuto tradici můžete dodržet i v jiné dny. 

Zdroj: Shutterstock Kromě středy 2. listopadu 2022, kdy jsou Dušičky 2022, můžete na hřbitov zavítat nejlépe o víkendu. A to jak víkend předchozí, tak víkend následující po Dušičkách. V roce 2022 tyto víkendy vycházejí na 29. a 30. října, nebo na 5. a 6 listopadu. Zapálit svým blízkým svíčku na hřbitově však můžete také ve čtvrtek 28. října 2022, kdy je státní svátek.

Co se dělá na Dušičky

Lidé v Česku vzpomínají na Dušičky na své blízké zemřelé. Zapalují jim doma svíčku a také u příležitosti jejich památky navštěvují hřbitovy, kde kromě zapalování svíček pokládají věnce nebo květiny. Dušičky v Česku jsou také o opečovávání hrobů, o jejich úklidu a také o jejich dušičkové výzdobě.

Zdroj: Shutterstock Jsou Dušičky státním svátkem?

Hned po Vánocích a Velikonocích jsou v Česku Dušičky velkým svátkem, který slaví takřka všichni lidé. Tradici Dušiček dodržují bez ohledu na svou víru nebo přesvědčení. Ač jsou pro Čechy Dušičky významným dnem, nejedná se v Česku o státní svátek.

Lidové pranostiky na Dušičky

  • Na Dušičky duše zemřelých oplakávají své hříchy, proto pršívá nebo padá mlha.
  • Na Památku zesnulých bývá hustá mlha, neboť pomáhá k utěšení duší.
  • Když na Dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.

Zdroj: Wikipedia.org, Porovnej24.cz, Umirani.cz, iRozhlas.cz

Autor:
Publikováno: 12. 10. 2022 10:46 Nahlásit obsah