Kdy jsou Velikonoce 2022, jak vycházejí velikonoční prázdniny a jaká bude otevírací doba obchodů

Kdy jsou Velikonoce 2022, jak vycházejí velikonoční prázdniny a jaká bude otevírací doba obchodů Zdroj: Shutterstock

Příroda se pomaličku probouzí ze zimního spánku a ve vzduchu je cítit jaro. Také vás s příchodem jarního období zajímá, kdy jsou Velikonoce 2022? Jelikož Velikonoce představují pohyblivý svátek, jejich datum se každoročně mění. Na kdy tedy připadnou v roce 2022 a jak budou otevřené obchody?

Jak se počítají Velikonoce

Datum Velikonoc není pevné. Jedná se o tzv. pohyblivý svátek, jehož datum se mění v závislosti na prvním úplňku po jarní rovnodennosti, která připadá na 20. března. Jak se tedy počítají Velikonoce?

Připadají na neděli, která přichází po prvním jarním úplňku. Jestliže první jarní úplněk nastane v neděli, Velikonoce budou až další neděli. Toto pravidlo určuje, že Velikonoce mohou proběhnout v období od 23. března do 26. dubna.

Zdroj: Shutterstock Kdy jsou Velikonoce 2022

V roce 2022 Velikonoce vycházejí na polovinu měsíce dubna. Škaredá středa připadne na 13. dubna, Zelený čtvrtek na 14. dubna, Velký pátek na 15. dubna, Bílá sobota na 16. dubna, Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční) na 17. dubna a Velikonoční pondělí na 18. dubna.

Velký pátek a Velikonoční pondělí jsou v Česku státními svátky. Zaměstnanci tak budou mít celkem čtyři dny volna v kuse, aniž by si museli brát dovolenou.

Velikonoční prázdniny 2022

Velikonoční prázdniny odstartují ve čtvrtek 14. dubna 2022 a potrvají do pondělí 18. dubna 2022. Školáci a studenti si tedy užijí celkem pět dnů volna.

Zdroj: Shutterstock Otevírací doba obchodů o Velikonocích 2022

Ztrácíte se v tom, jak budou mít o Velikonocích 2022 v Česku otevřené obchody? I když jsou státními svátky jak Velký pátek, tak Velikonoční pondělí, otevírací doba obchodů se v tyto dny výrazně liší.

Na Velký pátek budou mít všechny obchody v tuzemsku běžný provoz, na Velikonoční pondělí ovšem musejí mít zavřeno. Toto nařízení se však nevztahuje na menší prodejny s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních. Na Velikonoční pondělí mohou mít otevřeno také lékárny, čerpací stanice nebo prodejny zdravotnických potřeb.

Na kdy vycházejí Velikonoce 2023 a Velikonoce 2024?

Zajímá vás, jak to bude s Velikonocemi v následujících letech? Velikonoční neděle 2023 připadne na 9. dubna a Velikonoční neděle 2024 bude již 31. března.

Zdroj: Wikipedia.org, Wikipedia.org, Penize.cz

Autor:
Publikováno: 8. 3. 2022 10:18 Nahlásit obsah