Co nedělat před spaním? Nepijte ani se nehádejte

Co nedělat před spaním? Nepijte ani se nehádejte Zdroj: www.shutterstock.com

Spánek je jedním ze základních pilířů naše psychického i fyzického zdraví. Pokud špatně spíme, jsme unavení, bez energie a ani naše nálada na tom není nejlépe. Na vině mohou být některé naše návyky, a pokud je z našeho života odstraníme, pak možná zjistíme, že právě ony byly příčinou špatného spánku.

V dnešní uspěchané době je běžné, že se s problémy se spánkem potýkáme. Celé dny zíráme do monitorů a jsme ve stresu. Dnes se podíváme na zoubek sedmi zlozvykům, které bychom v zájmu spokojeného spánku rozhodně dělat neměli.

Práce nebo učení

Říká se, že práce nepočká. Pokud však chcete mít klidné spaní, skončete s ní dostatečně včas. Během práce a učení je naše tělo v napětí a ve stresu, což může klidné usínání pěkně zkomplikovat.

Práce či učení ve večerních hodinách dokáže spánek pěkně zkomplikovat. Zdroj: www.shutterstock.com

Televize, mobil, počítač

Pokud nechcete mít problémy s usínáním, měli byste mobily, notebooky i televize vypnout alespoň hodinku před spaním. Z obrazovek totiž vyzařuje světlo, které přesvědčí náš mozek, že vlastně ještě není vůbec večer a není čas na spánek. Mozek pak omezí tvorbu melatoninu – spánkového hormonu a vy pak jednoduše nezaberete.

Cvičení

Ne, nebojte, cvičení vám určitě nezakazujeme. Právě naopak. Mnohé studie dokazují, že cvičení působí na náš spánek pozitivně. Měli byste však docvičit nejpozději 3 hodiny před tím, než půjdete spát. Během cvičení se vám zvýší tělesná teplota, a pokud byste šli zalehnout ihned po cvičení, jen těžko byste usnuli.

Hádky

Jedna ze zásadních rad pro spokojený vztah je, že byste nikdy neměli jít spát rozhádaní. Ačkoliv víme, že ne vždy můžeme tuto situaci ovlivnit, alespoň vás na ni upozorníme. Rozvířené emoce se totiž promítnou i do kvality našeho spánku (pokud se nám vůbec podaří usnout). Lidské tělo se totiž v takových situacích cítí ohroženo a spouští svůj obranný mechanismus. A zkuste si při něm usnout!

Hádky spánku neprospívají. Zdroj: www.shutterstock.com

Pitný režim

Toto je asi logické a už od plínek tušíme, že pít na noc není ten nejlepší nápad. Narušuje se celistvost spánku a my zbytečně „couráme“. Rizikem je i naopak příliš malé množství tekutin, protože náš spánek naruší tentokrát pocity žízně. Káva a energetické nápoje jsou v době, kdy chceme jít spát, úplné tabu.

Napínavé čtení

Každému, kdo rád čte, se už určitě stalo, že se večer začetl do knihy a rázem bylo půl třetí ráno. A vstáváte v 6! V tu chvíli je náš mozek v pozoru a nedočkavě vyčkává na rozuzlení zápletky. Spánek tak rozhodně nebude na pořadu dne. Pokud si však chcete před spaním mermomocí číst, zkuste sáhnout po něčem nudnějším, co vás ukolébá ke spánku.

Horká sprcha

Určitě nejste jediní, pokud milujete si před spaním dát horkou sprchu nebo se naložit do vany. Podobně jako u cvičení se i tady vaše tělo prohřeje, zvýší se tělesná teplota, což šanci na usnutí okamžitě sníží.

A co pomáhá vám na klidný spánek? Napište nám do komentářů.

Autor:
Publikováno: 12. 1. 2019 13:00 Nahlásit obsah