Nemohou vaše děti kvůli koronaviru do školy? Přinášíme tipy, jak je zabavit

Nemohou vaše děti kvůli koronaviru do školy? Přinášíme tipy, jak je zabavit Zdroj: Shutterstock.com

Od středy 11. března 2020 je až do odvolání vzhledem k šířící se koronavirové nákaze zrušena výuka na základních, středních, vyšších i vysokých školách. Zvlášť pokud máte doma malého školáka, o kterého se musíte starat, jistě řešíte, jak jej zabavit, aby mu nebyla dlouhá chvíle. Přinášíme několik tipů, které přijdou vhod každému rodiči.

Zahrajte si s dětmi vědomostní a společenské hry

Nenechte své děti celý den zbytečně sedět u počítače nebo mobilu. Zahrajte si s nimi vědomostní nebo společenské hry. Školáci milují třeba Sázky a dostihy, Scrabble i různé společenské hry, ve kterých si procvičí své znalosti týkající se přírodovědy, geografie nebo historie. Mladší děti si zase užijí pexeso, karty, domino nebo klasické Člověče, nezlob se.

Nakupte svým potomkům dětské časopisy a vypůjčte knihy

Ve stáncích a trafikách je k dostání spousta časopisů určených pro předškoláky i mladší a starší školáky. Vyberte svému dítěti vhodné časopisy, které se odvíjí od jeho věku i zálib. Do těchto časopisů se může nejen začíst. Může v nich plnit nejrůznější úkoly, hádanky či křížovky, dále si díky nim může malovat nebo vystřihovat.

Tip: Pokud máte poblíž knihovnu, zastavte se do ní a vypůjčte zde svému dítěti několik knih, o kterých víte, že jej zaujmou.

Nechte své děti malovat a kreslit

Malování je oblíbená činnost všech dětí bez rozdílu věku. Tímto způsobem se vaše dítě může zabavit na velmi dlouhou dobu. Dejte mu dostatečné množství papírů i pomůcek k malování či kreslení. Vaše dítě by tak mělo mít po ruce pastelky a fixy, ale i vodové či temperové barvy nebo pastely.

Zdroj: Shutterstock.com

Vymyslete další kreativní činnosti, u kterých se děti zabaví

Se svými dětmi se můžete společně pustit také do výroby nejrůznějších dekorací. V současné době si tak můžete připravit například jarní či velikonoční výzdobu. Vaše děti budou bavit i další kreativní činnosti. Máte-li například doma holčičku školou povinnou, s radostí si vyhraje třeba se zažehlovacími korálky.

Tip: Další tipy na tvoření s dětmi najdete například na YouTube nebo na Pinterestu.

Naservírujte školákům online aplikace, díky kterým se budou dále vzdělávat

I když se váš školák učí podle pokynů, které vám e-mailem posílá jeho třídní učitel nebo které jsou k dispozici na webových stránkách školy, můžete jej vzdělávat i jinak. Svému dítěti zapněte počítač nebo tablet a přejděte na weby, díky nimž si bude moci procvičit látku, kterou by zrovna probíralo ve škole.

  • Po uzavření českých škol zpřístupnila společnost Scio zdarma více než 500 online testů. Váš školák, který chodí do třetí až deváté třídy, si díky těmto testům může procvičit zejména český jazyk a matematiku.
  • Chodí-li vaše dítě na první stupeň základní školy, využije také portál Školákov.eu. Procvičit si zde může jak češtinu a matematiku, tak angličtinu, prvouku nebo vlastivědu.
  • V důsledku uzavření škol zpřístupnilo zdarma všechny své elektronické učenice nakladatelství Fraus a nakladatelství Nová škola. U Frause jsou k dispozici učební materiály pro základní školy, Nová škola se zaměřuje na první a druhý stupeň základních škol.
  • Zábavné procvičování látky základních i středních škol může vaše dítě zdarma vyzkoušet i na webovém portálu Škola s nadhledem.

Zdroj: Shutterstock.com Pouštějte svým dětem vzdělávací videa na YouTube

Po dobu, kdy bude zavřená škola, nemusí váš potomek sledovat na YouTube pouze své oblíbené youtubery. Ukažte mu, že na tomto portále najde různá zajímavá a zároveň vzdělávací videa. Za zmínku stojí například YouTube kanál české Akademie věd s názvem Otevřená věda. Vaše dítě školou povinné zaujme také český kanál NEZkreslená věda nebo kanál Na ubrousek, který se zaměřuje na matematiku, fyziku a základy českých dějin.

Zapojte své děti do lehčích domácích prací i do vaření

Aby se vaše děti doma nenudily, zapojte je také do lehkých domácích prací. Nechte je, aby pravidelně vyklízely myčku nebo zametaly schody. Mohou rovněž průběžně dbát na pořádek ve svém pokojíčku. Své děti můžete zapojit rovněž do vaření. Nechte je například loupat brambory nebo krájet zeleninu.

Autor:
Publikováno: 12. 3. 2020 13:21 Nahlásit obsah