Nestihli jsme matematiku a slabikář, prosím dodělat během prázdnin. Vzkaz od učitelky rozzuřil nejednoho rodiče

Nestihli jsme matematiku a slabikář, prosím dodělat během prázdnin. Vzkaz od učitelky rozzuřil nejednoho rodiče Zdroj: Shutterstock

Rodičům nejmenované české základní školy přišel na konci školního roku vzkaz od třídní učitelky, který je pořádně nadzvedl ze židle. Učitelka rodičům napsala, že v průběhu školního roku nestihla s žáky dodělat celou matematiku a slabikář, proto si tuto látku mají děti doplnit postupně během letních prázdnin. O této kauze informoval Líný učitel.

Nestihli jsme celou matematiku a slabikář, tzn. prosím dodělat postupně během prázdnin. Dejte dětem prvních 14 dní volno a pak prosím každý den něco – počítání (ústně, písemně), DIKTÁTY, přepis (PSACÍMI) a ideálně každý den přečíst alespoň 10 vět. Na začátku školního roku nebudou děti v šoku, já je nebudu muset učit vše znovu a vy si taky ušetříte nervy,” sdílel Líný učitel alias pedagog Robert Čapek na svém Facebooku doslovnou zprávu, kterou na konci školního roku obdrželi rodiče od třídní učitelky svých dětí.

Zdroj: Shutterstock Podle Roberta Čapka je tento přístup šokující a takřka neuvěřitelný. “Učitelka milostivě nechá dětem prvních 14 dní prázdnin volných a pak už je třeba celé prázdniny makat. Počítat, diktáty, přepisy… A proč? Protože učitelka něco „nestihla“ a nechce to žáky sama učit,” okomentoval přímo celou záležitost pedagog Robert Čapek, který se snaží o reformu českého školství.

Jak dále Líný učitel uvádí, pokyn je dle něj “hloupý”, protože v současné době již učitelé nemusí za školní rok stihnout celou matematiku a slabikář. “Očekávané výstupy, které už před mnoha lety nahradily osnovy, nemusejí být plněny v termínu konce školního roku,” doplnil Robert Čapek.

Líný učitel rovněž poukazuje na to, že pokyn učitelky arogantně zasahuje do volného času rodiny a nárokuje si jej jako něco, co může učitel kdykoliv zrušit. 

Zdroj: Shutterstock “A to se netýká jen prázdnin, je to i o domácích úkolech a domácím učení. Jistě je vhodné, aby děti doma četly, ale nemá jít o rozkaz, ale o správné navedení k četbě. A to ze strany učitelů i rodiny. Mnozí učitelé ale dávají vzdělávání jako befel a to je ta nejhorší cesta. A nejraději by i poroučeli rodičům. Nevím, kdy tahle jejich arogance skončí. Volný čas doma je stejně důležitý jako výuka ve škole a může stejně dobře – anebo ještě lépe – formovat budoucí zaměření a dovednosti dítěte. Jedno nemá přednost před druhým,” upozorňuje dále Robert Čapek.

Podle Líného učitele alias Roberta Čapka není úkolem rodiče suplovat nebo dublovat učitele doma. A jaký na to máte názor vy? Napište nám do komentářů.

Zdroj: Líný učitel | Facebook.com
Autor:
Publikováno: 3. 10. 2023 10:44 Nahlásit obsah