Očkování dětí proti koronaviru od 1. července: Dítě starší 12 let musí mít souhlas obou rodičů

Očkování dětí proti koronaviru od 1. července: Dítě starší 12 let musí mít souhlas obou rodičů Zdroj: Shutterstock

Od 1. července se budou moci proti covidu-19 nechat v Česku očkovat děti starší 12 let. Aby mohlo být dítě naočkováno, musí k tomu mít souhlas obou rodičů. To může vyvolat problémy například v rozvedených rodinách. Mladí lidé starší 16 let, kteří již mají k očkování přístup, souhlas rodičů mít nemusejí.

Čtvrtek 1. července 2021 je přelomovým dnem, který však mezi řadou rodičů budí velké kontroverze. Právě od tohoto data se budou moci nově registrovat na očkování proti covidu děti starší 12 let. 

Jelikož někteří rodiče chtějí, aby se jejich děti očkovaly, a jiní jsou naopak výrazně proti, může to vyvolat velké spory v rodině. Podle právníků je však velmi důležitý také samotný názor dítěte.

Od 1. července mohou zákonní zástupci své děti ve věku 12 až 15 let registrovat na očkování proti koronaviru online, a to v rámci Centrálního rezervačního systému. Do očkování dětí starších 12 let se zapojí očkovací centra, v nichž budou působit pediatři. V Česku půjde zhruba o osmdesát míst.

Zdroj: Shutterstock A co očkování dětí mladších 12 let? Pro ty Evropská léková agentura (EMA) prozatím neschválila žádnou vakcínu. Jak napsal list The New York Times, probíhají však klinické studie, jejichž výsledky by měly být hotové na podzim. 

Společnost Pfizer tak chce od září 2021 požádat o nouzové použití své vakcíny pro děti od dvou do jedenácti let. Studie probíhají také u firmy Moderna, která plánuje svou vakcínu použít pro děti starší šesti měsíců. Jak by očkování dětí v těchto případech probíhalo? Podle expertů by děti dostaly dvě dávky vakcíny s odstupem čtyř týdnů. Po dalších čtrnácti měsících by následovala kontrola.

Zdroj: ČT24, Český rozhlas, The New York Times

Autor:
Publikováno: 29. 6. 2021 09:47 Nahlásit obsah