Uveřejňujete fotky svých dětí na sociálních sítích? Známe důvody, proč byste to neměla dělat

Uveřejňujete fotky svých dětí na sociálních sítích? Známe důvody, proč byste to neměla dělat Zdroj: Shutterstock

Hrdé maminky se chtějí hlavně na Facebooku a Instragramu ostatním pochlubit, jak krásné, skvělé a roztomilé jsou jejich děti. Samozřejmě, že touží po pochvale a obdivu, ale neuvědomují si, že své děti zbytečně vystavují bezpečnostním rizikům. Když už chcete na sociální síti postnout fotku své ratolesti, na co konkrétně byste si měla dát pozor?

Sociální síť jako výkladní skříň soukromí

Možná, že vás na sociálních sítích štvou matky, které neustále jako zběsilé vkládají na zeď svého profilu fotku za fotkou svých roztomilých dětiček. Ale možná, že i vy patříte do této skupiny: Z vašeho profilu na Facebooku nebo Instagramu se tak stává doslova výkladní skříň, ze které se klidně i cizí lidé dozvědí o vás i o vašich dětech úplně všechno!

Zdroj: Shutterstock Pokud totiž nemáte profil sociální sítě zabezpečený, to, co na zeď vložíte, vidí nejen vaši "přátelé", ale i cizí lidé, kteří se vám na profil mohou úplně snadno prokliknout. Dnes se v této souvislosti mluví o tom, že lidé kvůli sociálním sítím ztrácí kontrolu nad svým soukromím. Opravdu tolik stojíte o to, aby třeba desítky fotek vašeho dítěte zhlédly na Facebooku nejen vaše nejlepší kamarádky a nejbližší rodina, ale aby je viděl mnohem širší okruh často neznámých lidí?

Facebook: Zlatý důl pro pedofily

Odborníci na bezpečnost z řad kriminalistů říkají, že tento způsob chování na sociálních sítích je bohužel obrovskou návnadou pro pedofily. Takový Facebook je prý pro ně doslova zlatý důl. Podle policistů si tito lidé fotky dětí v choulostivých situacích stahují a pak je dále šíří v uzavřených facebookových skupinách. Pokud o takové závadné skupině víte, můžete ji anonymně nahlásit prostřednictvím webu www.stoponline.cz. 

Pravidla zveřejňování fotek dětí na sociální síti

Ač si to možná neuvědomujete, na sociálních sítích to opravdu není žádná sranda. Vždycky tedy počítejte s tím, že cokoli na takový Facebook či Instragram dáte, je z 99 procent veřejné.

Zdroj: Shutterstock

Pokud i tak chcete svým dětem na internetu vytvářet digitální stopu a chcete se jednou za čas pochlubit, jak vám dítě vyrostlo a jak je šikovné, řiďte se těmito pravidly:

  • V sekci nastavení si zabezpečte svůj profil na maximum. 
  • Tím, že vkládáte fotky svého dítěte na internet, mu vlastně bez jeho souhlasu vytváříte digitální stopu. Nikdy proto na sociální síť a internet obecně nevkládejte fotky, kvůli nimž by mohl být váš potomek v budoucnu terčem šikany či kyberšikany z řad kamarádů a spolužáků.
  • Nikdy na sociálních sítích nezveřejňujte fotky svých dětí v choulostivých situacích. Nejde jenom o momentku z koupání ve vaně nebo v bazénu, pozor také na fotky třeba z dovolené u moře. Ač se to nezdá, kontroverzní fotkou může být v tomto případě klidně i odhalené stehno nebo rameno.
  • Fotky, které na sociální síť vložíte, by měly být obecného charakteru. Nikdy pod nimi neuvádějte, kam vaše dítě chodí do školy a do kroužku, nebo dokonce kde bydlí!

Tip: Vytvářejte raději krásná rodinná alba nebo fotoknihy. Je to ten nejhezčí a přitom nejbezpečnější způsob, jak se svým nejbližším pochlubit fotkami svých dětí třeba z jejich narozeninové oslavy nebo z dovolené u moře!

Autor:
Publikováno: 5. 8. 2022 10:30 Nahlásit obsah