Vztahy v rodině: Proč je v životě dítěte tolik důležitá teta?

Vztahy v rodině: Proč je v životě dítěte tolik důležitá teta? Zdroj: Shutterstock

Pokud máte to štěstí a život vám dal skvělou tetu, važte si jí jako toho nejvzácnějšího drahokamu. Je to věrná přítelkyně, která vás podpoří a se kterou můžete sdílet svoje radosti i starosti. V životě každého dítěte tak nejsou důležití jenom rodiče a prarodiče. Proč v něm mají své nezastupitelné místo právě i tety?

Tety, které plní svou úlohu na jedničku: Proč je synovci a neteře tak zbožňují?

Na světě je několik „druhů“ tet. Některé tety považují své synovce a neteře za naprosto cizí osoby, další tety k nim mají spíš vlažnější vztah. A pak tu jsou tety, které své synovce a neteře milují. Právě na ně se chceme zaměřit, protože plní svou roli na jedničku.

I když fungovat jako ta správná teta není vůbec jednoduché, tyto ženy mají v životě svých synovců a neteří opravdu výjimečné místo. Z jakého důvodu?

Zdroj: Shutterstock

Teta zná své synovce a neteře od narození a podílí se na jejich výchově

Teta je jedním z mála lidí, kteří znají dítě už od jeho narození. Teta ví, jakou mají její neteř či synovec povahu, jaké jsou jejich zvyklosti a často se podílí na jejich výchově. Když rodiče a prarodiče nemají čas, teta se ráda o dítě postará. Navíc je energičtější a vytrvalejší nežli prarodiče, a zvládne tak lépe korigovat dětské nálady a rozmary.

Teta je skvělou kamarádkou

Vzhledem k tomu, že žena není v pozici matky, ale tety, otevírá se jí k dítěti nová cesta. Může s ním vybudovat pevný přátelský vztah, který má rovnoprávný základ. Teta si tak může se svou neteří nebo synovcem kamarádsky povyprávět, s něčím se svěřit nebo si jen tak pohrát. A zároveň tím dítěti vytvoří velmi příjemné vzpomínky.

Teta je vrbou a ráda podává pomocnou ruku

Děti se nerady svěřují svým rodičům o svých problémech. A právě proto tu je teta, která je vyslechne. Dítě navíc ocení tetin nestranných pohled, který není nijak ovlivněný hněvem, zklamáním nebo obviňováním.

Synovec či neteř se naopak vždy můžou spolehnout, že ta správná teta jim na základě svých bohatých životních zkušeností velmi moudře poradí. A také jim, když se dostanou do problematické situace, poskytne podporu a pomoc.

Přítomnost tety má u dítěte vliv na utváření správných rodinných hodnot

Máte v životě skvělou tetu, která vás má skutečně ráda? A navíc skvěle vychází i s vašimi rodiči, z nichž jeden je její sourozenec? Tyto dobré vztahy mají vliv na to, že si ve svém životě zafixujete ty správné rodinné hodnoty. Už malé děti se totiž inspirují vzorem svých rodičů, kteří mají dobré až nadstandardní vztahy se svými nejbližšími příbuznými.

Zdroj: Shutterstock

Teta může vystupovat jako prostředník mezi dětmi a rodiči

Ta pravá teta zná dobře jak děti, tak jejich rodiče. Pokud mezi dětmi a rodiči vznikne zdánlivě neřešitelný spor, teta se může ujmout pozice prostředníka. Každé straně tak může sdělit přání a nároky toho druhého, díky čemuž může vzniklý problém nepřímo uhasit.

Teta má pro své neteře a synovce ty nejlepší kamarády

Pokud má teta také své děti, jsou to většinou ti nejlepší kamarádí pro její synovce a neteře. Tyto děti spolu moc rády tráví čas u svých prarodičů a je jim velmi příjemně v rodinném kruhu.

Máte už synovce nebo neteře? Prozraďte nám do komentářů, jaký k nim máte vztah. Jste ta správná teta, nebo si myslíte, že je spíš zanedbáváte?

Autor:
Publikováno: 11. 5. 2022 16:18 Nahlásit obsah