Nejošklivější orchidej na světě roste na Madagaskaru. Botanici tento nový druh objevili v roce 2020

Nejošklivější orchidej na světě roste na Madagaskaru. Botanici tento nový druh objevili v roce 2020 Zdroj: Shutterstock.com

Orchideje jsou vyhlášeny svou krásou. Právě proto si je jako pokojové rostliny tak rádi pořizujeme do svých domovů. Jenže mezi 30 druhy nádherných orchidejí, které na Zemi existují, byste našli jednu černou ovci. Tou je orchidej Gastrodia angicellus, kterou vědci v roce 2020 objevili na Madagaskaru.

O rostlině s dohněda zbarvenými květy, které jsou velké zhruba 11 milimetrů, se v současnosti mluví jako o nejošklivější orchideji na světě. Tento druh orchideje, který dostal latinský název Gastrodia angicellus, v roce 2020 objevili na Madagaskaru vědci z londýnské Královské botanické zahrady a jejich partnerských laboratoří.

Orchideje jsou proslulé svou krásou. Ovšem sami botanici z Královských botanických zahrad označili nově nalezený druh orchideje Gastrodia agnicellus jako “spíš ošklivý”. Tato rostlina nemá listy a její hnědý květ vyrůstá z dvaceticentimetrového chlupatého stonku. Samotná rostlina, která nevykonává fotosyntézu, tráví většinu svého vegetativního času pod zemí, kde je závislá na houbách.

Orchidej Gastrodia angicellus se objevuje na povrchu pouze tehdy, aby vykvetla. Mimochodem, její květy nejsou vůbec okouzlující. Mají totiž masitou strukturu, která je uvnitř načervenalá a venku nahnědlá. “Není to příliš atraktivní rostlina, proto ji nemusíme před světem tolik skrývat,” řekl jeden z jejích objevitelů Johan Hermans v rozhovoru pro CNN.

Orchidej Gastrodia angicellus je velmi zajímavá svým životním cyklem, kolem kterého panuje spousta otázek. Vědci například neví, jakým způsobem je opylována. Jedna věcí je ovšem jistá: Díky svému zvláštnímu vzhledu bude tento nový druh orchideje velmi populární.

Autor:
Publikováno: 28. 12. 2020 12:36 Nahlásit obsah