Noční obloha v květnu 2022: Sledujte meteorický roj Éta Akvaridy nebo částečné zatmění Měsíce

Noční obloha v květnu 2022: Sledujte meteorický roj Éta Akvaridy nebo částečné zatmění Měsíce Zdroj: Shutterstock

Sledujete rádi noční oblohu? V květnu 2022 vás čekají opravdové lahůdky. A to například meteorický roj Éta Akvarid, který je pozůstatkem Halleyovy komety. Těšit se můžete i na částečné zatmění Měsíce. Během kterých květnových nocí můžete tyto pozoruhodné úkazy pozorovat?

Meteorický roj Éta Akvaridy: V noci z 5. na 6. května

V období od 21. dubna do 20. května můžete každoročně na noční obloze vidět meteorický roj Éta Akvaridy, který vrcholí v noci z 5. na 6. května. Při vhodných pozorovacích podmínkách právě v tuto dobu napočítáte nejvíce “padajících hvězd”. 

Chcete-li si užít krásu Éta Akvarid, vyrazte je sledovat 6. května několik hodin před svítáním daleko od svitu městských lamp. Budete tak mít možnost napočítat až několik desítek meteorů za hodinu. 

Zdroj: Shutterstock Éta Akvaridy: Prchavé pozůstatky po Halleyově kometě

Víte, že meteorický roj Éta Akvaridy je vlastně prchavým pozůstatkem po Halleyově kometě? Tato kometa, která byla poprvé pozorována v roce 240 před naším letopočtem, oběhne kolem Slunce jednou za 76 let. 

Naše planeta Země během jednoho kalendářního roku celkem dvakrát prolétá proudem prachových částic uvolněných právě z Halleyovy komety. V květnu přitom meteory vylétají jako kdyby ze souhvězdí Vodnáře. Právě proto tento meteorický roj nese název Éta Akvaridy.

Zdroj: Shutterstock Částečné zatmění Měsíce: 16. května v ranních hodinách

Další velkolepá noční podívaná se naskytne 16. května 2022 v časných ranních hodinách. Mezi čtvrtou a pátou hodinu ráno, přesněji v 4:27, budete moci sledovat částečné zatmění Měsíce nízko nad obzorem. Pokud bude jasné počasí, tento úkaz uvidíte prakticky odkudkoliv.

Jestliže si budete chtít 16. května užít úplné zatmění Měsíce, vydejte se na západ Evropy. Úplné zatmění Měsíce totiž bude 16. května brzy ráno pozorovatelné ze Španělska, Portugalska, Kanárských ostrovů nebo Azorských ostrovů.

Zdroj: Wikipedia.org/Eta_Aquaridy, Hvězdárna a planetárium Brno | Facebook.com, ČTK
Autor:
Publikováno: 2. 5. 2022 14:22 Nahlásit obsah