24letá dívka s roztroušenou sklerózou: Každý den se setkávám s předsudky od cizích lidí

24letá dívka s roztroušenou sklerózou: Každý den se setkávám s předsudky od cizích lidí Zdroj: Metro.co.uk

Každý den se setkáváme s mladými lidmi, o kterých bychom v žádném případě neřekli, že trpí velmi vážnou nemocí. Proto nás ani nenapadne, abychom na ně brali ohledy a pustili je třeba sednout v autobusu či tramvaji. Na to, že zdání klame, pravidelně naráží také 24letá Amelia Ayresová z Plymouthu, která – ač vypadá skvěle – má roztroušenou sklerózu.

Tato dívka vypadá na první pohled zdravě: Má ale roztroušenou sklerózu

Amelia Ayresová z amerického Plymouthu je na první pohled holka jako lusk. Nepoužívá invalidní vozík ani francouzské hole. A tak byste o ní rozhodně neřekli, že trpí velmi závažným onemocněním, kterým je neléčitelná roztroušená skleróza.

Zdroj: Metro.co.uk Jak tato 24letá dívka říká, často je druhými vyzývána, aby uvolnila místo ve vlaku nebo v dalších dopravních prostředcích. Cizím lidem se také nelíbí, když parkuje na místech vyčleněných pro osoby se zdravotním postižením, protože na to zkrátka „nevypadá“.

„Na prvním pohled vypadám „normálně“ a je pro mě velmi frustrující, že nikdo nevidí vážné příznaky mé nemoci. Na podzim jsem seděla na místě ve vlaku vyčleněném pro invalidy. Tehdy mě vyzval nějaký cizí vysoký muž k tomu, ať si přesednu, protože se tam se svýma dlouhýma nohama nemůže vejít,“ popisuje jeden ze svých nepříjemných zážitků Amelia. Její máma tehdy muži ukázala průkazku, kde bylo psáno, že Amelia má roztroušenou sklerózu a je tedy zdravotně postižená. Muž si to vyslechl a odešel.

Diagnóza roztroušená skleróza: Už v 19 letech

Amelii lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu už v jejích pouhých 19 letech. „Začalo to tím, že jsem měla obrovské bolesti hlavy. Po sérii vyšetření mi doktor řekl, že mi něco našel na mozku. Měla jsem strach, že je to nádor. Když mi řekl, že mám roztroušenou sklerózu, zpočátku jsem vůbec nevěděla, co to je,“ říká Amelia.

Tato mladá dívka následně přešla do odborných rukou neurologa, který zahájil okamžitou léčbu chemoteraupetickými léky, které mají za úkol zpomalit nebo zastavit průběh roztroušené sklerózy. Když se poté Amelia vrátila domů, musela se se svou diagnózou plně vypořádat.

Zdroj: Metro.co.uk „Musela jsem odejít z práce. Trpím neskutečnými bolestmi hlavy a únavou. Některé dny nemám žádnou energii, a tak zůstávám ležet v posteli. Přijde mi, že mám místo mozku mlhu. Mám problém přečíst a plně se soustředit i na delší mail. Když začnu chodit, po deseti minutách cítím strašné bolesti ve svých nohou,“ mluví o zdravotních problémech způsobených roztroušenou sklerózou Amelia. Tato mladá dívka navíc přiznává, že se její chůze stále zhoršuje.

„Mám strach, že jednou skončím na vozíku. V očích cizích lidí však stále vypadám jako ta „mladá a zdravá“, která nepotřebuje žádné úlevy. Přála bych si, aby prokoukli. To, že máte neviditelné symptomy, přece neznamená, že nejste vážně nemocní a nepotřebujete trochu ohleduplnosti a podpory,“ uzavírá Amelia.

Fakta o roztroušené skleróze

  • Roztroušená skleróza je vážné chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Tato nemoc působí zánětlivě na obaly nervových vláken, které převádí povely do svalů a nervové vjemy ze smyslových orgánů. Při roztroušené skleróze zánětem netrpí pouze obaly nervových vláken, ale i samotné nervy.
  • V důsledku roztroušené sklerózy tak nervové buňky v mozku a míše ztrácí schopnost spolu vzájemně komunikovat.
  • Přesná příčina vzniku roztroušené sklerózy není do dnešní doby známa.
  • K příznakům roztroušené sklerózy patří únava, potíže se zrakem, bolesti hlavy, závratě, brnění končetin, problémy při mluvení, špatné soustředění, problémy s pamětí, inkontinence či pocit špatné ovladatelnosti těla.

Zdroj: Shutterstock.com

  • Roztroušená skleróza probíhá u každého nemocného člověka odlišně. Někdo může být v důsledku této nemoci trvale upoután na vozík či lůžko, někdo má v počátcích tohoto onemocnění pouze lehčí potíže.
  • Roztroušená skleróza způsobuje nevratné škody na nervovém systému. Postihuje nejčastěji mladé lidi ve věku od 18 do 40 let.
  • Poslední sčítání uvádí, že v České republice žije takřka 19 tisíc lidí s touto vážnou diagnózou. Na celém světě jich je přitom více než 2,5 milionu.
  • Roztroušená skleróza je vážné onemocnění, které není dosud plně léčitelné. Podávané léky, vhodné doplňky stravy a výrazná změna životního stylu pouze zmírňují příznaky této nemoci. Všechna tato opatření tedy zkvalitňují a prodlužují život nemocných. 
Autor:
Publikováno: 18. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah