8 největších "lží" o akné, které jste už slyšeli

8 největších "lží" o akné, které jste už slyšeli Zdroj: Shutterstock

Pro každého z nás je akné doslova noční můrou, která se pravidelně objeví v době, kdy je to nejméně vhodné. Když se akné objeví, je úplně jedno, že jeho nositelkou je náctiletá dívka, dospělá žena anebo muž, vždy je jednoduše nevítané.

Na internetu můžeme najít nespočet mnoho rad, jak se akné zbavit, ovšem především ti, kteří mají citlivou pleť, by na některé tipy a triky neměli dávat a raději si zvolit svou vlastní vyhovující metodu.

Proto ačkoliv se snažíme sebevíc, v některých případech může být nadměrná péče spíše na škodu nežli k užitku. A právě proto jsme si pro vás připravili seznam 8 mýtů o akné, které na internetu najdete, a nejsou vůbec pravdivé.

Mýtus: To, co jíte, nemá žádný vliv na akné

Dříve se říkávalo, že mezi naší stravou a akné neexistuje žádný vztah a tudíž je úplně jedno, co jíme. Vědci však tuto nepodloženou myšlenku vyvrátili. Produkty s vysokým glykemickým indexem, stejně jako hormony obsažené v mléce, mohou způsobovat akné a ucpávat naše póry.

Mýtus: Kouření způsobuje akné

Ačkoliv existuje celá řada zdravotních rizik spojených s kouřením, jako je například rakovina či plicní onemocnění, akné mezi ně nepatří. Kouření však zpomaluje proces regenerace pokožky a proto trvá déle, než se akné zahojí.

Zdroj: Shutterstock

Mýtus: Líčení způsobuje akné

V tomto případě je to pravda tak napůl. Ne všechny kosmetické produkty jsou pro naši pleť špatné. Zkuste příště tedy zvolit produkty, které jsou označeny jako nekomedogenní, protože právě ty jsou speciálně vyrobeny pro problematickou pokožku. Pokud vás často trápí akné, vyvarujte se všech výrobků obsahujících alkohol, který naši pleť vysušuje, a oleje, které naopak zanesou póry.

Mýtus: Opálení pomáhá v boji proti akné

Ve skutečnosti tomu může být spíše naopak. UV paprsky mohou naše akné jen zhoršit. Raději se tedy přímému slunci nevystavujte a hlavně použijte opalovací krém s vysokou ochranou.

Mýtus: Stres způsobuje akné

To je bohužel také mylná představa. Je to podobný případ jako u kouření – stres může pouze za pomalou regeneraci pokožky, nikoliv za samotný vznik akné.  

Mýtus: Akné vyléčí časté mytí obličeje

Akné a černé tečky jsou výsledkem ucpání pórů, takže umývání obličeje nijak póry nevyčistí ani nevyléčí. Nadměrné umývání obličeje může spíše vést k podráždění a akné jen zhoršit. Pro vyčištění pleti raději tedy volte například čisticí pěnu či gel, který pleť nepodráždí a ani nevysuší.

Zdroj: Shutterstock

Mýtus: Zubní pasta pomáhá proti akné

Zubní pasta obsahuje chemikálie, které způsobují mírné popáleniny, které mohou určitě akné vysušit, ale také podráždit pokožku. Zkuste tedy raději použít přípravky na bázi benzoylperoxidu, což jsou přípravky vyrobené přímo na léčbu akné.

Zbavit se akné není nikdy jednoduché, vždy však platí jasná pravidla, která bychom měli dodržovat. Je důležité pravidelně svou pleť vždy ráno i večer vyčistit nějakou čistící emulzí, která vám vyhovuje a akné si v žádném případě nemačkat či neškrábat a na obličej vždy sahat jen s čistýma rukama.

Autor:
Publikováno: 22. 4. 2022 11:22 Nahlásit obsah