8 tipů jak posílit imunitu a nastartovat své zdraví

8 tipů jak posílit imunitu a nastartovat své zdraví Zdroj: Shutterstock

Trápí vás oslabená imunita? Pokud trpíte častými infekcemi, chronickou únavou, zvýšenou náchylností k alergiím, ale také se velmi pomalu zotavujete z nemocí nebo se vám hůře hojí rány, pusťte se do posilování svého imunitního systému. Jaké máte možnosti?

Zdravě a vyváženě se stravujte

Konzumujte pestrou škálu potravin obsahujících vitamíny, minerály a antioxidanty. Zahrňte do své stravy ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, rostlinné a libové živočišné bílkoviny a také zdravé tuky.

Zaměřte se v jídelníčku i na probiotika

Konzumujte potraviny obsahující probiotické kultury, jako jsou jogurty nebo fermentované potraviny. Probiotika podporují zdravou střevní mikroflóru, což je spojeno se správným fungováním imunitního systému.

Zdroj: Shutterstock Dostatečně spěte

Zajistěte si dostatek kvalitního spánku. Nedostatek spánku může negativně ovlivnit imunitní funkce, takže se snažte spát ideálně 7 až 9 hodin denně.

Pravidelně se hýbejte

Pravidelný pohyb podporuje krevní oběh, snižuje stres a pomáhá udržovat zdravou váhu. To vše má příznivý vliv na imunitní systém.

Dostaňte stres pod kontrolou

Vyhýbejte se lidem a situacím, které vás stresují. Praktikujte rovněž relaxační techniky, jako jsou meditace, jóga nebo hluboké dýchání, abyste snížili úroveň stresu. Chronický stres totiž výrazně oslabuje fungování imunitního systému.

Dodržujte pitný režim

Dostatečný přísun tekutin je klíčovým prvkem pro udržení optimálního fungování imunitního systému a celkového zdraví. Voda hraje nezastupitelnou roli ve všech procesech v těle a má vliv na mnoho aspektů, které ovlivňují imunitní odpověď. V průběhu každého dne proto vypijte alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody.

Zdroj: Shutterstock Omezte pití alkoholu a přestaňte kouřit

Nadmíra alkoholu a nikotinu ovlivňuje v lidské těle produkci a fungování bílých krvinek, které jsou klíčové při fungování imunitního systému. Oslabení těchto buněk zvyšuje náchylnost vašeho těla k infekcím. Alkohol a nikotin rovněž podporují zánět v těle, což může negativně ovlivnit imunitní odpověď a zvyšovat riziko vzniku chronických onemocnění.

Nezapomeňte na vitamin D

Zajistěte si dostatek vitaminu D, který má klíčovou roli ve fungování imunitního systému. Můžete ho získat ze slunečního záření, potravin nebo doplňků stravy. Co se týče potravin, vitamin D najdete třeba v mořských rybách (losos, tuňák, makrela), vaječných žlutcích či játrech. Nalézá se také ve vitaminem D obohaceným potravinách, nejčastěji jde o rostlinná mléka a cereálie.

Zdroj: Napsáno s využitím AI

Autor:
Publikováno: 22. 2. 2024 13:50 Nahlásit obsah