Bolavé a unavené oči jsou výsledkem školáckých chyb: Jak svému zraku ulevíte?

Bolavé a unavené oči jsou výsledkem školáckých chyb: Jak svému zraku ulevíte? Zdroj: Shutterstock.com

Zrak patří k našim nejcennějším smyslům. Místo toho, abychom se o naše oči s náležitou péčí starali, často jim ubližujeme spoustou školáckých chyb. Výsledkem jsou bolavé a unavené oči a zhoršující se zrak. Kterými chybami tedy svým očím škodíte, a jak jim můžete naopak ulevit?

Neděláte přestávky při práci na počítači

Na bolavé a unavené oči si stěžují zejména lidé, kteří tráví celou pracovní dobu před monitorem počítače. Zrak ovšem zatěžuje i zářivý displej smartphonu nebo televizní obrazovka, které jsou pro spoustu z nás oblíbenými společníky ve volném čase.

Pohled do těchto obrazovek a displejů však oči hodně namáhá. Není proto od věci, když každých 20 minut dopřejete svému zraku chvíli klidu. Stačí, když se alespoň na 30 sekund podíváte z okna, vašim očím se okamžitě uleví.

Zdroj: Shutterstock.com

Mnete a protíráte si oči

Pokud jste unavení, máte ve zvyku si své oči mnout či protírat prsty? Na tento zlozvyk rychle zapomeňte. Do očí se vám totiž může dostat infekce, která může způsobit vznik ječného zrna nebo zánětu spojivek.

Špatně se stravujete

Základem zdravých očí je také správná strava. Aby váš zrak fungoval, jak má, nejezte pouze mrkev. Zařaďte do svého jídelníčku další potraviny obsahující vitamin A, lutein a aminokyseliny, které pozitivně ovlivňují správné fungování očí. Ve kterých potravinách tyto blahodárné látky najdete? Například v rajčatech, kapustě, špenátu, česneku, olivovém oleji, mořských rybách nebo vejcích.

Málo spíte

Zraku nesvědčí ani nedostatek spánku, který se projevuje rozmazaným viděným, mžitkami, ale i řezáním, pálením a otékáním očí. Svým očím tak pravidelně věnujte odpočinek nejen přes den, ale zejména v noci, kdy si dopřejte kvalitní, ideálně osmihodinový spánek.

Nenosíte brýle, i když byste měli

Je pro vás stále obtížnější zaostřit na krátkou vzdálenost? Nebo máte problém přečíst nápis v dáli, a tak mhouříte oči, abyste jej vyluštili? Nepovažujte brýle za stigma a uvědomte si, že je opravdu potřebujete. V opačném případě vás váš přístup dovede k ještě větším problémům se zrakem.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak ulevit očím? Vyzkoušejte oční jógu

Abyste svým očím ulevili, věnujte se každý večer cvičení oční jógy. Zvlášť pokud pracujete na počítači, je pro vás toto cvičení nutností. Jak na to?

1. Pohybujte očima ze strany na stranu, ale nehýbejte hlavou. Na každé straně přitom zaostřete na předmět, který sledujte 5 sekund.

2. Posouvejte své oči nahoru a dolů, na každé straně setrvejte 5 sekund. Vždy se zaměřte na to, co vidíte.

3. Dívejte se do úhlopříček. Postupuje z pravého horního rohu do dolního levého rohu. Poté úhlopříčky vyměňte a posouvejte očima z levého horního rohu do dolního pravého rohu.

4. Mrkejte. Za jednu minutu proveďte 10 až 15 mrknutí.

5. Opisujte očima kruhy po směru hodinových ručiček. Opište celkem 10 kruhů. Proveďte ten samý cvik ještě jednou, tentokrát ale kružte očima proti směru hodinových ručiček.

6. Dejte si palec 20 centimetrů od nosu a zaostřete na něj svýma očima po dobu 10 sekund. Poté se zaměřte na předmět, který je od vás 50 centimetrů a sledujte jej dalších 10 sekund. Na závěr se podívejte na vzdálený předmět (třeba strom, který vidíte z okna), který sledujte dalších 10 sekund.

Autor:
Publikováno: 4. 10. 2019 12:26 Nahlásit obsah