Co oči prozradí o vašem zdraví? Nepodceňujte jejich "řeč"

Co oči prozradí o vašem zdraví? Nepodceňujte jejich "řeč" Zdroj: freepik

Ačkoliv nikdo neví, odkud se staré rčení, že oči jsou oknem do duše, vzalo, skrývá se v něm tolik pravdy, až je to děsivé. Oči dokážou o nás i našem zdraví vypovědět opravdu hodně, stačí si jen všímat nepatrných příznaků. Které příznaky to jsou a co nám jimi chce tělo říct?

Stále se opakující ječné zrno

Pokud už jste někdy ječné zrno měli, víte, jak bolestivé a nepříjemné onemocnění to je. Jestliže se vám ječné zrno objevilo pouze jednou, jednalo se nejspíš o ucpanou mazovou žlázku a obvykle ječné zrno v tomto případě zmizí během několika dnů. Pokud se u vás však ječné zrno vyskytuje opakovaně anebo přetrvává už dlouhou dobu a ne a ne zmizet, může se jednat o karcinom mazové žlázy. Jestliže si tedy všimnete, že ječné zrno se nehojí nebo se objevuje opakovaně a to na stejném místě, s návštěvou lékaře byste neměli otálet.

Rozmazané vidění

Mnozí z nás tráví hodiny a hodiny sezením u počítače, buďto kvůli zábavě anebo kvůli práci. Ať tak či onak, dlouhé zíraní do monitoru způsobuje pálení očí nebo rozmazané vidění. V současné době se lékaři v praxi setkávají s tím, že problémy se zrakem jsou přímo způsobovány počítačem, mobilním telefon nebo čtečkami knih. Tomuto onemocnění se také říká „digitální únava očí“ nebo i „syndrom suchého oka“. Pokud na sobě tyto příznaky pozorujete, lékař by vám měl pomoci se s problémem vypořádat.

Zdroj: freepik

Slepá místa

Stalo se vám, že jste na chvíli v určitém bodě nic neviděli? Hlavně žádnou paniku! Slepá místa jsou většinou způsobena migrénou a jdou ruku v ruce se silnými bolestmi hlavy. Dávat pozor byste si měli především, pokud se u vás migrény a slepá místa objevují až příliš často.

Žluté bělmo

Každý z nás se alespoň jednou denně podívá na sebe do zrcadla, proto je velmi nepravděpodobné, že byste si nažloutlého bělma nevšimli. Dospělí i novorozenci to mohou mít kvůli žloutence, ale také to bývá spojené se žlučníkem, žlučovými cestami či játry. Určitě byste tento příznak neměli ignorovat, spíše naopak! 

Zakalené vidění kvůli cukrovce

Svému zraku a vidění by měli věnovat zvýšenou pozornost právě lidé, kteří trpí cukrovkou. Přesněji se jedná o problém zvaný diabetická retinopatie, což je stav způsobený poškozením cév v sítnici fotosenzitivní tkáně. Tento problém je třeba brát vážně, a jakmile si tohoto příznaku všimnete, je důležité okamžitě navštívit lékaře.

Vypadávání obočí

Existuje mnoho důvodů, proč začne obočí vypadávat. Může to být způsobeno stárnutím, stresem nebo také nedostatkem živin. Další příčinou může být onemocnění nazývané alopecie, které vede ke ztrátě vlasů, ochlupení i vousů. Avšak mnohem pravděpodobnější důvod, proč obočí vypadává, je hypotyreóza, jinak řečeno akutní nedostatek hormonu štítné žlázy, který v extrémních případech může vést až k vypadání vlasů či ochlupení. Pokud jste si všimli, že vaše obočí a třeba dokonce ani vlasy už nejsou to, co bývaly, raději navštivte lékaře a nechte se důkladně vyšetřit.

Zdroj: freepik

Vypoulené oči

Pokud máte pocit neustálého pnutí v očích, který ani po zamrkání nezmizí, může to být příznakem onemocnění štítné žlázy. Obtíže při zavírání očí způsobuje hyperaktivní štítná žláza a problémy s očima se vyskytují až u 30 % případů tohoto onemocnění.

Zhoršené vidění nebo úplná ztráta zraku

Jakékoliv změny vidění jsou poplašným signálem, který vyžaduje okamžitě vyšetření a řešení. Pokud se vaše vidění zhorší nebo dokonce na chvíli nevidíte vůbec, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože tyto symptomy bývají často prvními příznaky cévní mozkové příhody.

Autor:
Publikováno: 12. 11. 2021 17:15 Nahlásit obsah