Chodíte neustále někam pozdě? Nejste nespolehliví, ale nemocní

Chodíte neustále někam pozdě? Nejste nespolehliví, ale nemocní Zdroj: Shutterstock.com

Stává se vám pravidelně, že ať se snažíte, jak můžete, stejně dojdete vždy pozdě - na kafe s kamarádkou, na kontrolu k zubaři, na oběd k tchýni? Pokud ano, tak tento článek je přesně pro vás - jste totiž nemocní.

Říká se, že dochvilnost je výsadou králů. Ale ruku na srdce, každý občas dojde pozdě. Někteří ovšem chodívají pozdě pravidelně a to už bývá velký problém, zvláště když jde o nějakou důležitou schůzku, pracovní jednání nebo pohovor. Tito lidé bývají velmi často napomínáni ze strany svých nadřízených a na jejich práci se to může velmi podepsat. Vědci ale přišli s velmi zajímavým zjištěním.

Lidé, kteří chodí zásadně vždy pozdě, jsou mezi odborníky známí pod názvem CLIPS, neboli lidé trpící chronickým nutkáním přijít vždy pozdě. Tim Urban, známý americký vědec a spisovatel, se tomuto problému dlouhá léta věnoval a ve svých odborných pojednáních uvádí, že se jedná o psychickou poruchu.

Zdroj: Shutterstock.com Lidé s touto poruchou žijí ve svém vlastním světě, protože vnímají čas jinak než ostatní. Mají totiž hodiny ve své mysli posunuty například o 15 minut zpět, a proto nestíhají a chodí pozdě, vůbec si to ale neuvědomují. Podle Tima Urbana se může jednat o možnou patologickou predispozici týkající se části mozku, která je zodpovědná například za poruchu pozornosti. Mnozí odborníci ale označují tuto nedochvilnost za zlozvyk.

Jak jste na tom vy? Chodíváte také často pozdě, anebo je pro vás dochvilnost na prvním místě?

Autor:
Publikováno: 24. 2. 2021 17:16 Nahlásit obsah