Chuť na sladké: Co ji způsobuje a jak se jí zbavit

Chuť na sladké: Co ji způsobuje a jak se jí zbavit Zdroj: Shutterstock

Honí vás neustálá chuť na sladké? Potom byste měla vědět, že rafinovaný cukr neprospívá ani vaší postavě, ani vašemu celkovému zdraví. Chtěla byste tentokrát odolat? Máme pro vás jednoduché triky, prostřednictvím kterých můžete s chutí na sladké účinně bojovat.

Proč máme chuť na sladké

Zajímá vás, proč vás stále honí mlsná? Jestliže máte chuť na sladké, může za to rozkolísaná hladina cukru v krvi. V případě, že hladina cukru klesne, vaše tělo prostřednictvím chuti na sladké vyžaduje rychlé doplnění energie ve formě sladkostí. Bohužel, cukr je návykový, a tak se můžete začít pohybovat v začarovaném kruhu.

Přemíra cukru má vliv nejen na přibírání na váze. Cukr způsobuje rovněž překyselení organismu, únavu a vyčerpání, podporuje zavodnění těla, zatěžuje játra a můžete mít kvůli němu oteklý obličej nebo kruhy pod očima. Jakým způsobem se tedy zbavit závislosti na sladkém?

Zdroj: Shutterstock Ráno snídejte bílkoviny

Namísto ovesné kaše s ovocem si po ránu dopřejte pořádné množství bílkovin. Ať už jde o míchaná vejce nebo bílý řecký jogurt či skyr. Bílkovinná snídaně vás dostatečně zasytí, navíc si díky ní delší dobu udržíte rovnovážnou hladinu cukru v krvi.

Do svého jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny

Každý den byste měla sníst ideálně 300 gramů zeleniny a 200 gramů ovoce. Tyto plody jsou bohaté na vlákninu, která příznivě působí na pocit sytosti, takže ani po svačině nebudete vyhledávat něco dobrého na zub.

Pokud vás stále honí chuť na sladké, místo čokoládové tyčinky si dejte jablko nebo mandarinku. Dopřát si můžete také sušené ovoce, a to například švestky či jablka.

Slaďte kořením či bylinkami

Čím osladit ovesnou kaši nebo horký čaj? Zapomeňte na rafinovaný cukr, raději sáhněte po koření nebo po bylinkách. Z bylinek je výborným sladidlem stévie sladká, která je ideální do čaje. Typicky sladké pokrmy (např. kaše) zkuste dochutit vanilkou, skořicí, muškátovým oříškem nebo kardamomem. 

Vsaďte na zdravé sacharidy

Aby byla vaše chuť na sladké co nejnižší, je podstatné, abyste se vyhýbala rafinovanému cukru. Sacharidy by však měly nadále patřit do vašeho jídelníčku. Přijímejte je ve formě celozrnných obilovin a cereálií. Jezte tedy celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, celozrnnou rýži či ovesné vločky. Cenným zdrojem zdravých sacharidů jsou rovněž brambory, batáty a luštěniny.

Zdroj: Shutterstock Jezte pravidelně a nehladovte

Abyste odolala chuti na sladké, je rovněž důležité, abyste jedla pravidelně v průběhu dne a rozhodně nehladověla. Svému jídlu dejte systém a řád. Do toho nezapomeňte také pravidelně pít. V průběhu dne vypijte ideálně 1,5 až 2 litry čisté neperlivé vody.

Naučte se zahánět stres jinak než sladkým

Jste naučená, že v případě stresové situace ihned sáhnete po sladkém? Naučte se zahánět stres jiným způsobem. A to intenzivním sportem, procházkami v přírodě, studenou sprchou nebo meditací. A co je také důležité, sladké nejezte ani z nudy.

Zdroj: Feminity.zoznam.sk, Gymbeam.cz

Autor:
Publikováno: 19. 10. 2021 11:00 Nahlásit obsah