Chyby při osobní hygieně, které si často ani neuvědomujete

Chyby při osobní hygieně, které si často ani neuvědomujete Zdroj: Shutterstock

Většina z nás má pocit, že osobní hygienu provádíme na jedničku. Co je na tom pravidelně se osprchovat, vyčistit si zuby, umýt si vlasy, ostříhat nehty, anebo si oholit přebytečné chloupky? Jenže, přiznejte si, i tak děláte nevědomky chyby, kterými svému tělu ubližujete. Které to jsou?

Dotýkáte se tváře

Když se učíte, čtete knihu nebo pracujete na počítači, zaznamenali jste, že se nevědomky rukama dotýkáte svého obličeje? Pokaždé, když to uděláte, přenesete na svou tvář nečistoty. Opakované dotyky pak mohou vést k ucpávání pórů a tvorbě akné.

Umýváte si tvář po cvičení

Opláchnout si tvář po cvičení je velmi osvěžující a jistě tento úkon berete po hygienické stránce jako skvělou věc. Dermatologové ale upozorňují, že byste si tvář měli opláchnout studenou vodou před tréninkem, a nikoli po něm. Je to dáno tím, že když se člověk během cvičení potí, má tendenci si svou tvář otírat.

Když byste si tedy tvář před cvičením neopláchli (či důkladně nevyčistili), během tréninku si budete z potícího se obličeje stírat navíc nečistoty, které se vám na tváři během dne nahromadily. Právě to může vést ke zvýšenému ucpávání pórů a tvorbě akné.

Naopak pokud se před tréninkem důkladně opláchnete, pot obsahující vodu a sůl je vůči pokožce vašeho obličeje neškodný.

Zdroj: Shutterstock

Sprchujete se příliš horkou vodou

Není nic lepšího než si v chladných dnech dopřát horkou sprchu. I když jde o velmi příjemnou záležitost, děláte tím svému tělu medvědí službu. Při sprchování nebo koupeli v příliš horké vodě totiž dochází k otevírání pórů, z nichž se uvolňuje voda a přirozené mazivo pokožky. Následkem toho může být vysušená i svědící kůže.

Nanášíte pleťový a tělový krém příliš pozdě po sprchování

Jakmile vylezete ze sprchy,měla byste ihned na své tělo nanést hydratační tělové krém, který zabrání dalšímu vysušování. Svůj obličej po sprchování důkladně vyčistěte a poté naneste hydratační pleťový krém. Pokud tyto úkony uděláte o něco později, péče o vaši pokožku nebude dostatečně efektivní.

Používáte sprchový gel každý den

Zima je nepříznivým obdobím pro každého, kdo má suchou pokožku. I když každý den používáte tělový krém, možná vám příjde, že je vaše pokožka stále vysušená. Znamená to pro vás, že budete muset omezit používání sprchového gelu. Pokud tedy bojujete proti suché pokožce během studených a drsných zim, dermatologové radí, abyste sprchový gel používali na celé tělo pouze jednou či dvakrát do týdne. Každý den používejte pouze speciální gely na intimní místa.

Autor:
Publikováno: 20. 9. 2021 08:57 Nahlásit obsah