Čína mohla pandemii koronaviru zastavit. Dle studie podcenili situaci

Čína mohla pandemii koronaviru zastavit. Dle studie podcenili situaci Zdroj: Shutterstock.com

Předpokládá se, že původcem koronaviru jsou netopýři pocházející z wu-chanské tržnice v Číně. Ovšem dle studie vědců ze Solentské univerzity v anglickém Southamptonu za jeho šíření mohou i komunisté z Wu-chanu. Jak je to možné?

V tomto případě nejde o spekulace, že virus nepochází z tržnice ale z čínské laboratoře. Tato studie popisuje, že kdyby vedení čínského Wu-chanu reagovalo dostatečně rychle a důsledně, šíření nákazy COVID-19 by nebylo natolik drtivé.

Studie, která je dostupná na webu Medrxiv.org, simulovala různé scénáře šíření koronaviru. Autoři této studie dokonce poukázali na to, že kdyby Číňané nezačali masivně testovat své obyvatele, byl by počet infikovaných 67krát vyšší. Mimo jiné vědci také zkoumali, jak by situace dopadla, kdyby Čína na šířící se nákazu reagovala rychleji. A výsledky jsou opravdu pozoruhodné – jestliže by v Číně na virus zareagovali o týden dříve, nemocných by bylo až o 66 % méně, a pokud by reagovali o 3 týdny dřív, nemocných by bylo až o 95 % méně. "Naše studie jasně ukazuje, jak důležitá je rychlá reakce odpovědných představitelů," vysvětluje profesor demografie a pedemiologie Andy Tatem.

Zdroj: Shutterstock.com Proč tedy Číňané nezareagovali dříve? Oční lékař Li Wenliang na nebezpečný virus upozorňoval již v prosinci. Několik jeho pacientů, kteří nakupovali na tržnici, vykazovali příznaky nemoci podobné SARS. Jeho slovům však nikdo nevěřil a úřady se snažili lékaře zastrašit a umlčet. Sám Li Wenliang na koronavirus později zemřel.

O tomto nebezpečném viru, který se přenáší z člověka na člověka velice snadným způsobem a který napadá plíce, věděli v Číně již koncem minulého roku. Nechtěli si však připustit, že by k něčemu takovému mohlo dojít a celou situaci podcenili, kvůli čemuž teď trpí celý svět.

Autor:
Publikováno: 2. 4. 2020 16:34 Nahlásit obsah