Co jsou pigmentové skvrny a jak se jich účinně zbavit?

Co jsou pigmentové skvrny a jak se jich účinně zbavit? Zdroj: Shutterstock

Pigmentové skvrny jsou tmavé skvrny na kůži, které se vyskytují v důsledku přemnožení melaninu, pigmentu produkovaného kožními buňkami zvanými melanocyty. Tyto skvrny se mohou objevit na různých částech těla, včetně obličeje, rukou, nohou a krku.

Některé pigmentové skvrny jsou dědičné a mohou se objevit již od narození, jiné se vyskytují jako reakce na sluneční záření a jiné faktory prostředí, mohou být však také součástí stárnutí pokožky. Existuje několik typů pigmentových skvrn a my jsme si pro vás připravili ty nejznámější: 

  • Lentigo - jsou malé tmavé skvrny, které se objevují na částěch těla, které byly vystaveny slunci. 
  • Melasma - jsou velké tmavé skvrny, které se objevují hlavně na obličeji a jsou spojeny s hormonálními změnami, jako je těhotenství. 
  • Postinflamatorní hyperpigmentace - jsou tmavé skvrny, které se objevují jako reakce na poškození pokožky, např. po zánětu nebo po akné.
  • Lentigo maligna - jsou vzácné tmavé skvrny, které mohou být předkem melanomu, druhu rakoviny kůže.

Zdroj: Shutterstock

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

Prevence pigmentových skvrn zahrnuje používání ochranných krémů s vysokým ochranným faktorem a omezování pobytu na sluníčku, zejména v poledních hodinách. Pokud se vám však pigmentové skvrny již vytvořily, můžete si pomoci těmito způsoby: 

  • Krémy na bázi hydrochinonu - Hydrochinon je látka, která pomáhá snižovat produkci melaninu v kožních buňkách. Krémy na bázi hydrochinonu mohou být účinné při redukci pigmentových skvrn, ale mohou také mít vedlejší účinky, jako je podráždění pokožky.
  • Kyselina azelaová - Kyselina azelaová je další látka, která pomáhá snižovat produkci melaninu a může být využita k redukci pigmentových skvrn.
  • Laserová terapie - Laserová terapie je neinvazivní způsob, jak odstranit pigmentové skvrny. Laserový paprsek proniká do kůže, což zapříčiní rozpad melaninu, čímž se pigmentový skvrna zmenší či úplně zmizí.
  • Chemický peeling - Chemický peeling je postup, při kterém se na pokožku aplikuje řada látek, které jsou schopné odstranit vrchní vrstvu pokožky a tím i pigmentové skvrny. Tento postup se provádí pod dohledem dermatologa nebo kosmetického terapeuta.
  • Mikrodermabráze - Mikrodermabráze je neinvazivní postup, při kterém se pomocí jemných krystalků odstraní vrstva pokožky obsahující pigmentové skvrny.

Je důležité si uvědomit, že pigmentové skvrny jsou často chronický problém a nelze je úplně vyléčit. Tyto metody mohou však pomoci snížit viditelnost skvrn a zabránit tvorbě dalších. Mějte také na paměti, že byste měli krém s obsahem SPF používat každý den, a to i v zimních měsících - především na oblast obličeje, krku a dekoltu. 

Autor:
Publikováno: 29. 5. 2023 10:04 Nahlásit obsah