Co s tělem udělá jednodenní půst? Přináší to jen pozitiva

Co s tělem udělá jednodenní půst? Přináší to jen pozitiva Zdroj: Shutterstock.com

Říká se, že bychom jednou za nějakou dobu měli držet jednodenní půst. Je to z toho důvodu, aby se náš organismus pročistil a na chvilku odpočinul. Co je na tom pravdy a co jeden den bez jídla udělá s naším tělem?

V určitých částech země jednou za rok přijde období, kdy se drží takzvaná postní doba neboli půst a v křesťanství je to například období přípravy na Velikonoce. Jestliže však nepatříte mezi věřící a tento několika týdenní půst vám nic neříká, přemýšleli jste někdy nad tím, co s tělem dokáže pouze jednodenní půst?

Studie, která byla prováděna na myších ukázala, že pouhých 24 hodin bez jídla má opravdu na naše tělo blahodárné a pozitivní účinky. Tato studie byla publikována v článku Cell Stem Cell a celý experiment spočíval v pokusech, které byly prováděny na buňkách, které se nacházejí ve střevech. Vědci, kteří se touto studií zabývali, zjistili, že se tyto buňky začaly po 24 hodin bez přísunu potravin chovat zcela jinak, než jak tomu bylo běžně.

Zdroj: Shutterstock.com Když totiž jeden den vynecháte jídlo, ony zmiňované buňky začnou místo sacharidů pálit tuky. Jestliže jste si tedy celou dobu mysleli, že jednodenní půst je zbytečný a jen tím svému tělu ubližujete, opak je pravdou. Funkce buněk, která postupem času slábne, tímto půstem zesílí a buňky jsou znovu obnoveny.

Jak se tedy ukázalo, půst může být pro naše tělo velmi prospěšný a všichni ti, kteří se snaží zhubnout nějaké to kilo navíc, by jej do svého hubnoucího plánu měli zcela jistě zařadit. Pochopitelně ale mějte pořád na paměti, že by se nic nemělo přehánět a v tomto případě to platí dvojnásob.

Autor:
Publikováno: 31. 1. 2021 18:18 Nahlásit obsah