Co vše o vašem zdraví dokáže vypovědět tělesný pach?

Co vše o vašem zdraví dokáže vypovědět tělesný pach? Zdroj: Shutterstock

I přesto, že je pro někoho pot a tělesný odér ožehavé téma, je nutno dodat, že všichni z nás se potí, a proto není potřeba se těmto tématům vyhýbat. Na druhou stranu zápach našeho potu a celkově lidský pach o našem zdraví také mnoho vypovídá.

Hlavní složkou potu je voda, různé množství iontů a dále je to velmi individuální podle každého člověka. Právě ony „individuální“ složky jsou tím, co nás v tomto článku bude zajímat. Když váš pot zapáchá, je to způsobeno rychlým nárůstem bakterií, které se rozkládají na jednotlivé kyseliny. Co tedy určitý zápach znamená a co je jeho příčinou?

Zápach připomínající výkaly

Za tento zápach může špatné trávení a ucpaná střeva. Jedná se o situaci, kdy dojde k zablokování tlustého či tenkého střeva. Zápach potu bohužel není to jediné, co špatné trávení způsobuje. Může se k tomu dokonce přidat i nepříjemný zápach z úst.

Hořký zápach

Hořký zápach je jeden z nejnebezpečnějších, protože signalizuje problémy s játry. Když játra nefungují tak, jak by měla, začnou produkovat chemické látky, které způsobují onen hořký odér.

Zdroj: Shutterstock Zápach připomínající rybinu

Tento zápach je spojen s poruchou, která je nazývána trimethylaminuria neboli syndrom rybího zápachu. Člověk s tímto syndromem trpí velice silným zápachem, který se vyskytuje v potu, moči a dokonce i v dechu. Bohužel jedná se o genetickou vadu, se kterou se člověk již narodí. Pokud ale touto poruchou netrpíte, může být rybí zápach způsobem vysokým množstvím proteinů ve stravě anebo také přítomností určitých bakterií.

Sladký zápach

I sladký zápach může být pro člověka velmi nebezpečný, mohlo by se totiž jednat o cukrovku. Sladký zápach způsobuje nadměrné množství ketonů, které se vyskytují v krevním oběhu. Pokud se sladký zápach vyskytuje i ve vaší moči, může se jednat o příznak leucinózy. Jde o metabolickou poruchu, při které lidské tělo nedokáže rozložit aminokyseliny jako je valin, leucin a izoleucin.

Zápach připomínající zkažená vejce

V tomto případě se může jednat o to, že konzumujete až příliš masa. Maso je pro trávení velmi těžké, což může být příčinou toho, že ti, kteří každý den konzumují maso, mohou mít nepříjemný odér. Ten připomíná zkažená vejce, za což může síra, která je obsažena v červeném mase.

Autor:
Publikováno: 18. 9. 2023 13:48 Nahlásit obsah