Covidové nehty: Nový příznak koronaviru, ke kterému dochází až po prodělání nemoci

Covidové nehty: Nový příznak koronaviru, ke kterému dochází až po prodělání nemoci Zdroj: Shutterstock

Po prodělání koronaviru spousta lidí trpí dlouhodobou únavou nebo si stěžuje na nadměrné vypadávání vlasů. Na nový příznak koronaviru, který se objevuje několik týdnů po onemocnění, upozornili britští vědci. Jedná se o tzv. covidové nehty, pro které jsou typické příčné rýhy.

Jak upozornil na Twitteru britský profesor Tim Spector, covidovými nehty trpí ve Velké Británii po prodělání koronaviru stále více lidí. Tento vědec je vedoucím projektu Zoe Covid Symptom, který u nemocných ve Velké Británii zkoumá příznaky nového koronaviru. 

“Vypadají vaše nehty zvláštně? S covidovými nehty se setkávám stále častěji. Je to tím, že se nehty zotavují po infekci a obnovuje se jejich růst, což na nich nechává zřetelnou linii,” napsal britský vědec na svém twitterovém účtu a připojil názornou fotografii.

Pro covidové nehty jsou podle Spectora typické příčné rýhy, o kterých si tento odborník myslí, že jsou neškodné. Jelikož nehty na rukou rostou rychlostí 0,1 milimetru za den a s věkem se jejich růst zpomaluje, nehty se po covidové nákaze zcela obnoví zhruba za 6 až 12 měsíců.

Zdroj: Shutterstock O souvislosti rýh na nehtech a covidové nákazy promluvila pro Huffpost.com také dermatoložka Tanya Bleikerová. “Covidové nehty se objevují zhruba dva až tři týdny po prodělání koronaviru. Rýhy na nehtech jsou neškodné a časem odrostou,” uvedla.

Podle Dermatology Advisor patří k častým příznakům nového koronaviru vysoké horečky. A právě vysoká tělesná teplota může způsobit dočasné změny na nehtech.  

Zdroj: Huffpost.com, Twitter.com, Dermatologyadvisor.com

Autor:
Publikováno: 22. 6. 2021 10:21 Nahlásit obsah