Děsí vás pohled na děravé a pórovité povrchy? Možná máte trypofóbii

Děsí vás pohled na děravé a pórovité povrchy? Možná máte trypofóbii Zdroj: Shutterstock.com

Strach z výšek, uzavřených prostor nebo pavouků či hadů. Jednou z těchto běžných fóbií trpí snad každý z nás. Slyšeli jste ale o někom, kdo má strach z pohledu na množství malých otvorů, děr, trhlin nebo pórů? I tato fóbie existuje a odborně se jí říká trypofóbie. Jak poukazují vědci, je dokonce zakódovaná v našich genech.

Trypofóbici mají strach i z bublinkové čokolády

Mezi noční můry trypofóbiků se řadí pohled na včelí plástev, domeček pro hmyz, bublinkovou čokoládu nebo kmen stromu, do kterého udělal zobákem několik děr datel. Zkrátka trypofóbie je chorobným strachem z malých otvorů, děr a trhlin anebo přímo z kombinace jejich shluků. Důležité přitom je, aby byly opravdu malé a bylo jich hodně. Tento pohled nemohou trypofóbici rozhodně snést.

Trypofóbií trpí zhruba deset procent lidí, podle některých vědců je tento procentní podíl mnohem vyšší. „Všichni ji máme, jen je otázka, jaká míra děr nám ji spouští,“ uvedl v rozhovoru pro BBC lékař Geoff Cole z Univerzity Essex. 

Zdroj: Shutterstock.com Hlavní příznaky trypofóbie

Jakým způsobem se trypofóbie vůbec projevuje? Lidem, kteří touto fóbií trpí, nahánějí hrůzu zejména děravé a pórovité povrchy, na které mnohdy narazí i ve volné přírodě. Fóbie se u nich může projevit velmi nečekaně. Trypofóbici tak nikdy neví, kdy na ně strach opět zaútočí. 

Když narazí na určitý děrovaný povrch, trpí pocitem úzkosti, nervozity a vnitřního napětí, mají zrychlenou srdeční činnost a odvrací pohled. Mnohdy se může dostavit také nevolnost, pocit na zvracení, problémy s dýcháním nebo intenzivní svrbění kůže. Trypofóbie je přitom u každého individuální. Spouští ji určité vzorce a shluky děr.

Zdroj: Shutterstock.com Trypofóbie je zakódovaná v našich genech

Trypofóbii máme podle vědců pravděpodobně zakódovanou v genech. Otvory, kterých se lidé děsí, totiž vzdáleně připomínají vyrážky nebo také neštovice. Četné díry, póry nebo prohlubně si tak lidé podvědomě spojují s nemocemi, hrozbou a nebezpečím. A právě proto v nich způsobují přirozený odpor.

Další vědecké studie mluví o tom, že trypofobik má podvědomý pocit, že se dívá na jedovaté zvíře a že je v nebezpečí. Některá jedovatá zvířata, a to většinou plazi, disponují totiž podle vědců vzory, které jsou podobné otvorům způsobujícím trypofóbii.

V každém případě trypofóbií trpí častěji ženy než muži (stejně jako dalšími fóbiemi). Je to dáno tím, že ženě dala příroda do vínku roli matky, která se instinktivně obává nejen o sebe, ale hlavně o své děti.

Zda máte trypofóbii si můžete otestovat i v následujícím videu. Jestli vás ale vyděsily předchozí fotografie s četnými děrami a trhlinami, toto video si raději nepouštějte.

Autor:
Publikováno: 1. 9. 2020 09:46 Nahlásit obsah