Fotografka Sophie Harris Taylor ukazuje tváře skutečných žen: Bez make-upu i s jejich kožními problémy

Fotografka Sophie Harris Taylor ukazuje tváře skutečných žen: Bez make-upu i s jejich kožními problémy Zdroj: Sophieharristaylor.com

Chytré aplikace na úpravu fotografií umí zajistit, že krásná může být každá z nás. Dokazují to vyretušované fotky dam a slečen, kterými nás každý den zásobují sociální sítě. Jenže opravdová ženská tvář vypadá jinak. Toto společenské tabu odkrývá fotografka Sophie Harris Taylor, která veřejnosti ukazuje, jak vypadají skutečné ženy.

Fotky žen s nedokonalou pletí

Předvést ženy v celé jejich kráse, a to jak s přednostmi, tak nedokonalostmi, které si jinak zakrývají make-upem nebo upravují na fotkách pomocí chytrých aplikací. Právě to se v rámci svého projektu Epidermis rozhodla fotografka Sophie Harris Taylor, která vytvořila sérii snímků s krásnými ženami majícími nedokonalou pleť.

Zdroj: Sophieharristaylor.com „Je mýtus myslet si, že každá žena má bezchybnou a hladkou pleť. Spousta z nás má akné, ekzém, lupénku či další kožní problém, který je viditelný i ve tváři. Abychom v očích společnosti dosáhly dokonalosti, naučily jsme se tyto nedostatky zakrývat,“ vypráví mladá fotografka.

Sama fotografka trpěla těžkou formou akné

Jak tato žena přiznává, v minulosti sama trpěla velmi těžkou formou akné. Proto ví, o čem je řeč. „Měla jsem velký problém se svým sebevědomím. Když jsem si prohlížela lifestylové časopisy, všude byly celebrity či modelky s bezchybnou pletí. Žádná žena se tu zkrátka neprezentovala s vadou na kráse, k níž bych se mohla upnout a vědět, že v tom nejsem sama,“ vysvětluje Sophie Harris Taylor.

V reklamě na modelku s akné nebo ekzémem nenarazíte

Proto se rozhodla, že nafotí sérii snímků zvanou Epidermis, v níž společnosti veřejně ukáže, že i krásné ženy mají velké problémy s pletí. Sophie Harris Taylor je vděčná za to, že v současnosti se ve světě razí filozofie body positivity (tj. pozitivity těla), díky čemuž můžeme v reklamách vidět modelky XXL velikostí nebo se striemi či celulitidou na hýždích a stehnech.

Zdroj: Sophieharristaylor.com „Na kožní problémy se však zapomíná, a tak i modelky v těchto reklamách mají vyretušované obličeje. Vidět modelku s akné nebo ekzémem by ale mohlo být pro většinu běžných žen velmi osvobozující,“ myslí si Sophie.

Projekt Epidermis má pozitivní ohlas

Tato fotografka doufá, že její projekt Epidermis bude inspirativní pro ženy, které se potýkají s kožními problémy. „Snad si uvědomí, že v tom nejsou samy. Tato skutečnost prospěje i jejich zdravému sebevědomí. V projektu Epidermis odhaluji, jak vypadá skutečná žena bez make-upu a retuše. Takové dokonalé fotky žen, které vidíte na Instagramu, rozhodně nejsou realistické. Uvědomte si, že jsou vyretušované a v některých případech naprosto lživé,“ upozorňuje Sophie Harris Taylor.

Zdroj: Sophieharristaylor.com Její série fotek Epidermis získala v online světě velmi pozitivní ohlas. Oslovila zvlášť ženy všech věkových kategorií, které fotografku chválí za to, že se nebála otevřít Pandořinu skříňku. Co si o jejím nápadu myslíte vy?

Autor:
Publikováno: 31. 1. 2020 10:04 Nahlásit obsah