HPV DNA test vám dokáže zachránit život. Tato prevence rakoviny děložního čípku bude nově pro ženy ve věku 35 a 45 let zdarma

HPV DNA test vám dokáže zachránit život. Tato prevence rakoviny děložního čípku bude nově pro ženy ve věku 35 a 45 let zdarma Zdroj: Shutterstock.com

Každý den zemře v Česku na rakovinu děložního čípku jedna žena. Tuto zákeřnou nemoc způsobuje zejména pohlavně přenosný lidský papilomavirus (HPV). Zda jej ve svém těle máte, nebo ne, určí HPV DNA test, který vám může gynekolog udělat v rámci preventivní prohlídky. Dobrou zprávou je, že tento test bude nově pro ženy ve věku 35 a 45 let zdarma.

S HPV se setká až 80 procent žen

V 99 procentech případů je rakovina děložního čípku způsobena virem HPV neboli lidským papilomavirem. Ten je běžně rozšířený v celé populaci a za život se s ním bezprostředně setká až 80 procent žen. S virem HPV se dokáže silný imunitní systém ženy dobře vypořádat. Pokud má ale žena výrazně oslabenou imunitu, může HPV v jejím těle přežívat dlouhé roky a následně způsobit karcinom děložního čípku.

Cytologický stěr je přesný pouze v 60 až 75 procentech

Na včasné odhalení tohoto zákeřného onemocnění se každoročně zaměřuje také preventivní gynekologická prohlídka. Během ní ženy absolvují cytologický stěr z povrchu děložního čípku, který má odhalit případnou přítomnost abnormálních buněk. Tento stěr je následně mikroskopicky hodnocený v akreditované laboratoři. Přesnost cytologického stěru se ovšem pohybuje mezi 60 až 75 procenty. Často se tak stává, že stěr přítomnost abnormálních buněk na čípku vůbec neodhalí. 

Zdroj: Shutterstock.com Rakovinou děložního čípku v Česku ročně onemocní kolem 800 žen, zhruba polovina z nich bohužel zemře. Právě proto se tuzemsko přidává k dalším zemím, které přistupují k modernějším preventivním řešením karcinomu děložního čípku.

HPV DNA test má být zdarma od 1. 1. 2021

Řeč je konkrétně o HPV DNA testu, který bude nově zařazený do preventivního programu od 1. 1. 2021. Pro ženy ve věku 35 a 45 let bude hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Co je podstatou tohoto testu?

HPV DNA test je vysoce spolehlivý a dokáže předjímat možné budoucí riziko. Dokáže totiž vyloučit, či potvrdit přítomnost vysoce rizikového lidského papilomaviru v těle ženy. Jestliže je virus HPV v těle ženy přítomen, HPV DNA test jej odhalí v jakékoliv fázi infekce. Tento test tak umí v těle ženy indikovat všechny vysoce rizikové typy HPV viru, které mohou následně způsobit rakovinu děložního čípku.

Zdroj: Shutterstock.com HPV DNA test bude pro ženy ve věku 35 a 45 let zdarma. Mladší ženy, které chtějí vědět, zda mají rizikový lidský papilomavirus v těle a chtějí znát riziko rakoviny děložního čípku, mohou rovněž svého gynekologa požádat o provedení HPV DNA testu. Tento test, který vyjde zhruba na 1000 korun, si ovšem budou muset zaplatit samy.

Fakta o lidském papylomaviru a rakovině děložního čípku

  • V rámci Evropy Česká republika zaujímá 15. místo v úmrtnosti na rakovinu děložního čípku.
  • WHO označila vzrůstající výskyt HPV onemocnění za vážnější epidemii nežli HIV.
  • Cytologický stěr z děložního čípku není přesný. Podle renomovaných zahraničních studií selhal až u 32 procent žen s infekcí HPV.
  • Nejzávažnějším typem lidských papilomavirů jsou HPV 16 a HPV 18.
Autor:
Publikováno: 21. 8. 2020 10:16 Nahlásit obsah