Jak překonat únavu z nevyspání: Po probdělé noci vám pomohou vitamíny i esenciální oleje

Jak překonat únavu z nevyspání: Po probdělé noci vám pomohou vitamíny i esenciální oleje Zdroj: Shutterstock.com

Pracovali jste až do noci, zdrželi jste se na večírku nebo jste se museli celou noc starat o nemocné dítě? Následující den pro vás rozhodně nebude procházkou růžovou zahradou, zvlášť když musíte jít ještě do práce nebo do školy. Jakým způsobem tedy můžete zvládnout nevyspání a být alespoň trochu produktivní?

Triky, které vám pomohou fungovat po probdělé noci

Zažil to snad každý z nás. Občas se nezadaří a ponocujeme, ať už chceme, nebo ne. Když ráno po pár hodinách spánku budík nemilosrdně zazvoní, nechce se nám vylézat z postele. Pokud je ovšem běžný pracovní den, nic jiného nám nezbývá. Existuje naštěstí několik triků, které nám pomohou po probdělé noci alespoň trochu fungovat. Které to jsou?

Po zazvonění budíku vyskočte hned z postele

Když zazvoní budík, vylezte ihned z postele, rozhodně nepoužívejte funkci opětovného buzení. Dalších pět minut v posteli vám totiž ztracenou energii rozhodně nepřinese. Do své ložnice pusťte dostatečné množství světla. Rozhrňte závěsy, anebo si alespoň rozsviťte. Díky tomuto postupu se rychleji proberete.

Zdroj: Shutterstock.com

Dopřejte si studenou sprchu: I několikrát za den

Nejlepším způsobem, jak nastartovat svůj organismus hned po ránu, je studená sprcha. Pokud máte možnost, vlezte si do sprchy i v průběhu dne. Jedná se o extrémnější řešení, které vás opravdu probere ze stavu, kdy na vás jdou mrákoty z nevyspání.

Dejte si pozor na cukry, energii naopak doplňte bílkovinami a zdravými tuky

Jistě máte vypozorováno, že když jste nevyspalí, vaše tělo touží po sladkém. Cukry vás ale nabudí na krátkou dobu: hladina cukru v krvi se rychle zvedne, následně však pocítíte ještě větší otupělost.

Po probdělé noci se tedy cukrům raději vyhněte, energii v průběhu dne doplňte spíše bílkovinami a tuky. Dejte se míchaná vajíčka se slaninou, tučné mléčné výrobky nebo avokádovou pomazánku s celozrnným chlebem.

Zpátky do hry vás dostane i pohyb

Nejde pouze o ranní rozcvičku. Hýbejte se i v průběhu dne. Zajděte si na delší procházku během polední pracovní pauzy a také si během dopoledne a odpoledne udělejte klidně několik koleček po kanceláři.

Pokud si to však v práci nemůžete dovolit, pusťte na sebe alespoň chladnější proud vzduchu. Otevřete si vedle svého pracovního místa okno a nezapomeňte při tom odhrnout také žaluzie a závěsy. Zůstanete díky tomu bdělejší.

Zdroj: Shutterstock.com

Pomohou vám vitaminy: Především C a B

Není od věci, když své unavené tělo nakopnete také pomocí vitaminů. Ráno a odpoledne si dejte rozpustný vitamin C. Po ránu vám pomůže také B komplex, který dokáže posílit mentální energii.

Dejte si kávu

Když jste nevyspalí, možná automaticky sáhnete po kávě. Její povzbuzující účinek se dostavuje zhruba za 15 minut a trvá až několik hodin. Aby na vás káva opravdu působila, pijte ji postupně a rozhodně ji tedy do sebe „nekopněte“ na ráz. Jelikož má kofein obsažený v kávě dehydratační účinky, nezapomeňte na doplňování tekutin. Po probdělé noci byste měli vypít ideální dva litry čisté neperlivé vody v průběhu dne.

Vdechujte esenciální oleje

Bdělost vám udrží také některé vůně. Vyzkoušejte především esenciální oleje z citrónové trávy, máty, eukalyptu nebo tee trea, jejichž vdechování u vás podpoří lepší soustředění, pozornost i produktivitu.

Autor:
Publikováno: 15. 11. 2019 10:02 Nahlásit obsah