Jak skutečně bezpečně vytáhnout klíště?

Jak skutečně bezpečně vytáhnout klíště? Zdroj: Shutterstock

Rok od roku výskyt klíšťat jen roste a bohužel roste i počet těch infikovaných. Z tohoto důvodu je potřeba chránit nejen naše domácí mazlíčky, ale i sami sebe. Ačkoliv se spousta z nás mylně domnívá, že se klíšťata vyskytují jen v lese, ve skutečnosti se objevují i na loukách či dokonce i na naší zahradě.

Co tedy dělat, když si domů z procházky či odpočinku na zahradě na sobě přinesete nezvaného hosta?

Dezinfekce

Jakmile na sobě zpozorujete zakousnuté klíště, nejprve postižené místo postříkejte dezinfekcí, která by ve vaší lékárničce neměla chybět. Je potřeba, aby tato dezinfekce obsahovala alkohol, popřípadě můžete použít i lihovinu či kolínskou vodu. Spousta lidí raději použije olej, protože poté se klíště lépe vytahuje, tím se však výrazně zvýší riziko nákazy boreliózy, protože mastnota mu zabraňuje v dýchání. Klíště, které se pomalu začíná dusit, může vyvrhnout obsah svých útrob, ve kterých se ukrývají bakterie boreliózy.

Pinzeta

Nikdy se nesnažte klíště vytrhnout samotnýma rukama. Vždy použijte pinzetu, která má kulatý či tupý okraj. Můžete použít plastovou i kovovou, záleží jen na vašem výběru. Snažte se klíště uchopit co nejblíže kůži a vždy při vytahování použijte rukavice.

Zdroj: Shutterstock

Vytahování

Jednou z fám vytahování klíštěte je to, že bychom jej měli při vytahováním kroutit ve směru hodinových ručiček. Bohužel opak je pravdou, dokonce ani nepomůže, když s ním budete kroužit proti směru. Nejlepší metodou pro vytažení přisátého klíštěte je s ním kývat doprava a doleva, dokud nepovolí. Ačkoliv i kroužením klíště vytáhnete, a možná i rychleji, je zde velké riziko toho, že jej rozmáčknete nebo prasknete a tím infikujete i ostatní místa. Jakmile klíště vytáhnete, místo znovu dezinfikujte.

Likvidace

Teď, když jste klíště vytáhli, je nutné jej bezpečně zlikvidovat. Vytažené klíště namočte do menšího množství dezinfekčního prostředku, zabalte jej do ubrousku a spláchněte do toalety. Zcela jistě se jej nesnažte rozšlápnout, ani zapálit a už vůbec ne rozdrtit mezi prsty. Všechny tyto metody mohou způsobit jeho prasknutí. Jestliže si klíště vytáhnete v přírodě, kde není možnost jej spláchnout do toalety, zahrabejte jej do země nebo hoďte do vody.

Na závěr nezapomeňte pinzetu vydezinfikovat a umýt si důkladně ruce, abyste popřípadě předešli zbytečným komplikacím. 

Autor:
Publikováno: 31. 3. 2021 18:19 Nahlásit obsah