Jste ranní ptáče, nebo noční sova? Za vše může chronotyp, který udává rytmus vašemu ránu

Chvíli, kdy nám ráno zazvoní budík prožívá každý z nás jinak. Někteří bez problému vstávají a klidně si ještě přivstanou, jiní se donutí vstát až na poslední chvíli a trvá jim pěkně dlouhou dobu, než začnou fungovat. Řeč je o ranních ptáčatech a nočních sovách - neboli o našem chronotypu, který udává, kdy spíme a kdy jsme nejvíce aktivní.
Podle statistik mezi námi žije více nočních sov než ranních ptáčat. Což je trochu paradox vzhledem k tomu, že dnešní společnost běží spíše v rytmu ranních ptáčat. Práce či škola – všechny tyto aktivity startují ráno a vyžadují tak brzké vstávání, které nočním sovám dělá problém.
Každý z nás je totiž úplně jiný a o tom, který chronotyp převládá, rozhodují nejenom naše geny, ale i třeba věk. Chronotyp se tak v průběhu života může měnit – děti jsou například ranními ptáčaty, teenageři rádi ponocují. Až v dospělosti se náš chronotyp ustálí a mění se až s postupujícím věkem.
V dnešním videu, které najdete níže, se podíváme na oba tyto chronotypy a na jejich výhody i nevýhody.
Vědci na téma chronotypů provedli již mnoho výzkumů. Zajímá vás například, jak jsou na tom ranní ptáčata s partnerským životem a noční sovy se cvičením?