Jste ranní ptáče, nebo noční sova? Za vše může chronotyp, který udává rytmus vašemu ránu

Jste ranní ptáče, nebo noční sova? Za vše může chronotyp, který udává rytmus vašemu ránu Zdroj: www.shutterstock.com

Chvíli, kdy nám ráno zazvoní budík prožívá každý z nás jinak. Někteří bez problému vstávají a klidně si ještě přivstanou, jiní se donutí vstát až na poslední chvíli a trvá jim pěkně dlouhou dobu, než začnou fungovat. Řeč je o ranních ptáčatech a nočních sovách - neboli o našem chronotypu, který udává, kdy spíme a kdy jsme nejvíce aktivní.

Podle statistik mezi námi žije více nočních sov než ranních ptáčat. Což je trochu paradox vzhledem k tomu, že dnešní společnost běží spíše v rytmu ranních ptáčat. Práce či škola – všechny tyto aktivity startují ráno a vyžadují tak brzké vstávání, které nočním sovám dělá problém.

Každý z nás je totiž úplně jiný a o tom, který chronotyp převládá, rozhodují nejenom naše geny, ale i třeba věk. Chronotyp se tak v průběhu života může měnit – děti jsou například ranními ptáčaty, teenageři rádi ponocují. Až v dospělosti se náš chronotyp ustálí a mění se až s postupujícím věkem.

TIP: Jak začít ráno tak, abyste měli co nejvíce energie a nebyli unavení? To zjistíte v našem článku ZDE.

V dnešním videu, které najdete níže, se podíváme na oba tyto chronotypy a na jejich výhody i nevýhody.

Někomu ranní vstávání problémy nedělá, jiný si zase rád přispí. Zdroj: www.shutterstock.com

Vědci na téma chronotypů provedli již mnoho výzkumů. Zajímá vás například, jak jsou na tom ranní ptáčata s partnerským životem a noční sovy se cvičením?

TIP: Chcete vidět děti, které se rozhodly nakopnout svou kariéru ještě na základní škole a dnes jsou z nich milionáři? Podívejte se ZDE.

Mrkněte se na naše video a napište nám do komentářů, do jaké kategorie spadáte vy. Dělá vám problém ranní vstávání, nebo si klidně ještě i přivstanete?

Autor:
Publikováno: 16. 5. 2019 10:00 Nahlásit obsah