Kde se lidé v Česku nejčastěji nakazili koronavirem: Zdravotní statistici z ÚZIS zveřejnili oficiální data

Kde se lidé v Česku nejčastěji nakazili koronavirem: Zdravotní statistici z ÚZIS zveřejnili oficiální data Zdroj: Shutterstock.com

Lidé v Česku se v předchozích měsících infikovali novým koronavirem nejčastěji na pracovišti a v rodině. Na nákaze se jenom velmi málo podílejí společenské akce, dovolená nebo sport. Vyplývá to z dat, které zveřejnili zdravotní statistici z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) na svých oficiálních webových stránkách.

Nejčastější nákaza koronavirem? ÚZIS 21. října odkryl data

Zdravotničtí statistici z ÚZIS ve středu 21. října poprvé odkryli data, ze kterých podrobně vyplývá, kde se lidé v Česku nejčastěji v období od března do října 2020 nakazili novým koronavirem. Přehled těchto dat je volně ke zhlédnutí na oficiálním webu ÚZIS, který má tuto adresu.

Jednotlivá místa nákazy zveřejněná v tabulce ÚZIS přitom vychází z odpovědí nakažených lidí krajským hygienickým stanicím. Některé osoby pravděpodobné místo nákazy novým koronavirem neuvedli, protože jej jednoduše neznají.

Zdroj: Uzis.cz Koronavirem se nejčastěji nakazíte v práci a v rodině

Z dat, které ÚZIS aktualizoval k 17. říjnu, a oficiálně vydal na svém webu ve středu 21. října, vyplývá, že nejvyšší počet lidí se v Česku v období od března do října 2020 infikoval covidem-19 na pracovišti (38,9 procenta).

K druhé nejvyšší pravděpodobnosti nákazy pak dochází v rámci rodiny, jedné domácnosti či volného času (21,8 procenta). Dalším vyšším zdrojem koronavirové nákazy jsou běžné aktivity bez upřesnění (14,5 procenta).

Zdroj: Shutterstock.com Na šíření covidu-19 se nejméně podílejí rekreace a dovolené

V případě škol, jejichž uzavření vyvolalo v Česku velkou kritiku, je dle statistiky ÚZIS pravděpodobnost nákazy covidem-19 mnohem nižší. Na základních školách se od března do září 2020 nakazily 4,8 procenta všech infikovaných, na středních školách to byly 2,6 procenta a na vysokých školách 1,7 procenta. Nutno však podotknout, že po většinu času v období od března do září byla tato školská zařízení uzavřená.

Podle statistiky ÚZIS se na epidemii koronaviru nejméně podílejí společenské akce (1 procento), sport (1,1 procenta) a dovolená či rekreace (0,8 procenta). Co je ovšem také zajímavé, celkem 23,9 procent nakažených lidí v období od března do října uvedlo, že se novým koronavirem nakazilo neznámo kde.

Autor:
Publikováno: 27. 10. 2020 10:16 Nahlásit obsah