Koronavirus poškozuje plíce i zdravému člověku. Lékař Keith Mortman natočil 3D video, které to dokazuje

Koronavirus poškozuje plíce i zdravému člověku. Lékař Keith Mortman natočil 3D video, které to dokazuje Zdroj: George Washington University Hospital

Není to tak dlouho, kdy se tvrdilo, že koronavirus má podobné příznaky jako chřipka. Události posledních dnů a týdnů nás však přesvědčují, že to tak vážně není. O tom, jak vážně dokáže koronavirus zničit plíce i u jinak zdravého člověka, svědčí také 3D video, které vzniklo ve fakultní nemocnici v americkém Washingtonu.

3D video plic poškozených koronavirem by měl vidět každý

Vedoucí lékař oddělení torakochirurgie ve fakultní nemocnici George Washingtona, Keith Mortman natočil unikátní 3D video, které by měl zhlédnout každý. Toto video ukazuje plíce 59letého pacienta, u kterého byla potvrzena nákaza nemocí COVID-19. I když se dříve jednalo prakticky o zdravého muže, koronavirus mu silně poškodil plíce.

Americký lékař Keith Mortman prostřednictvím pořízeného 3D videa veřejnosti ukazuje, že koronavirus může mít negativní dopad i na plíce jinak zdravého člověka a napáchat na nich dlouhodobé škody.

Pacient neměl v počátcích nemoci žádné příznaky

Nakažený 59letý muž, jehož plíce doktor Mortman natočil, neměl v počátcích nákazy koronavirem žádné příznaky. Poté, co dostal horečku, kašel a špatně se mu dýchalo, u něj zdravotníci diagnostikovali onemocnění COVID-19 a poslali jej do nemocnice. Navzdory hospitalizaci se začal mužův stav rapidně zhoršovat, musel být proto připojen k plicnímu ventilátoru.

To ovšem k jeho stabilizaci nestačilo, proto byl převezen na urgentní léčbu do fakultní nemocnice George Washingtona. Právě zde lékař Keith Mortman a jeho tým vytvořili 3D video mužových poškozených plic.

Žlutě označené oblasti jsou zanícené části plic

Když si toto 3D video pustíte, rozhodně nepřehlédnete, jak koronavirus mužovy plíce rozsáhle poškodil. Oblasti, které jsou vyznačené žlutou barvou, představují infikované a zanícené části orgánu. Modrou barvou je pak vyznačená zdravější plicní tkán.

„Vidíte, že dochází k oboustrannému poškození plic, infekce zasahuje hluboko do tohoto párového orgánu. Právě z toho důvodu plíce často selhávají a pacient potřebuje plicní ventilátor,“ vysvětlil lékař Keith Mortman.

Zdroj: Shutterstock.com Muž nebyl chronicky nemocný, měl pouze vysoký tlak

59letý muž, kterému koronavirus vážně poškodil plíce, přitom nebyl vůbec chronicky nemocný. „Má pouze vysoký krevní tlak, jinak nemá další významné zdravotní problémy,“ řekl doktor Mortman pro CNN. I když byl tento pacient poměrně zdravý, lékaři museli stabilizovat jeho životní funkce složitým způsobem. Připojili jej k plicnímu ventilátoru, ale také k přístroji, který u něj zajišťuje správné okysličení a cirkulaci krve.

Autor:
Publikováno: 2. 4. 2020 10:56 Nahlásit obsah