Co proti zahlenění: Uvolnění hlenů podpoříte správným jídelníčkem, inhalací páry i bylinkami

Co proti zahlenění: Uvolnění hlenů podpoříte správným jídelníčkem, inhalací páry i bylinkami Zdroj: Shutterstock

Trápí vás zahlenění? Poradíme vám, jak se tohoto problému zbavit a co proti zahlenění pomáhá. Mít hleny v krku či zahleněné průdušky rozhodně není nic příjemného. Co tedy dělat, aby se vám ulevilo a podpořili jste uvolňování hlenů?

Co způsobuje zahlenění

Jaká je nejčastější příčina zahlenění krku a průdušek? Onemocnění horních či dolních cest dýchacích, nachlazení, chřipka či covid-19. Za zahlenění často může také alergie, astma nebo pobyt v prašném prostředí. Zvýšenou sekrecí v cestách dýchacích se totiž tělo snaží zbavit nežádoucích virů, bakterií, alergenů či dalších cizorodých látek.

Tipy, jak se zbavit zahlenění

V případě, že trpíte onemocněním horních či dolních dýchacích cest, tvorba sekretu stoupá. Dýchací cesty se začnou intenzivně zahleňovat, což vám může způsobit řadu problémů. Kromě léčby samotné nemoci se tedy soustřeďte i na uvolnění hlenů z vašeho těla. Jakým způsobem se zbavíte zahlenění?

Zdroj: Shutterstock 1. Změňte svůj jídelníček

Ze svého jídelníčku v prvé řadě vyřaďte všechny potraviny, které zahleňují. Jde zejména o mléčné výrobky, červené maso, vejce, potraviny z obilovin, brambory, sladkosti, kofeinové nápoje a alkohol.

Do svého jídelníčku naopak zařaďte více křenu, zázvoru, kurkumy a kajenského pepře, které efektivně rozpouští hleny. Nadměrnou tvorbu hlenu ve svém těle také omezíte zvýšenou konzumací citrusových plodů, ananasu, bobulového ovoce, jablek či listové zeleniny.

2. Dostatečně pijte

Jste-li zahlenění, od problému vám pomůže také dodržování pravidelného pitného režimu. V průběhu dne vypijte alespoň 2 litry čisté neperlivé vody, která ve vašem těle rozředí hleny a pomůže tak jejich snazšímu uvolňování. Do svého pitného režimu můžete zahrnout i bylinkové čaje a velmi silné masové vývary. Vyhněte se naopak černému čaji, kávě a alkoholu.

3. Inhalujte horkou páru s éterickými oleji či bylinkami

Uvolnění hlenů z cest dýchacích podpoří rovněž pravidelná inhalace horké páry. Nechte přejít vodu varem a poté do ní přidejte několik kapek éterického oleje z borovice, jedle nebo eukalyptu. Přehoďte si přes hlavu ručník a horkou páru s éterickými oleji pomalu vdechujte nosem i pusou. K inhalaci si můžete připravit také horký odvar z mateřídoušky nebo tymiánu.

Zdroj: Shutterstock 4. Používejte zvlhčovač vzduchu

Máte-li ve svém domě či bytě suchý vzduch a jste zároveň zahlenění, je to ta nejhorší možná kombinace. Aby se vaše obtíže zmírnily, zapněte si zvlhčovač vzduchu. Z jakého důvodu? Vlhčí vzduch podporuje uvolňování hlenů a jejich následné vykašlávání.

5. Vsaďte na bylinky na odhlenění

Jaké bylinky jsou nejlepší na odhlenění dýchacích cest? Popíjejte pravidelně čaj z tymiánu obecného nebo dobromysli obecné (oregana), které obsahují přírodní látky napomáhající odhlenění. Na odhlenění je také výborná šalvěj lékařská. Odvar z této bylinky můžete používat i jako kloktadlo, které zmírňuje bolest v krku.

Zdroj: Bylinkyprovsechny.cz, Styl.instory.cz, Zdravestravovani.eu, Zdravi.euro.cz, Ctidoma.cz

Autor:
Publikováno: 22. 10. 2021 11:04 Nahlásit obsah