Listy ořešáku královského působí na naše zdraví blahodárněji nežli samotné vlašské ořechy

Listy ořešáku královského působí na naše zdraví blahodárněji nežli samotné vlašské ořechy Zdroj: Shutterstock.com

Kdo by nemiloval vlašské ořechy? Dáváme si je jen tak nebo je namleté přidáváme do nejrůznějších zákusků či cukroví. Ořešák královský ukrývá i další velmi opomíjené bohatství. Tím jsou jeho listy, které jsou nabité množstvím látek působících na naše zdraví pozitivněji nežli samotné vlašské ořechy. Jakým způsobem tedy můžeme listy ořešáku využít?

Odvar z ořešákových listů má rozmanité využití

Nasbírejte si listy ořešáku královského ještě dřív, než z tohoto mohutného stromu opadají. Proč byste to měli udělat? Když zalijete lžíci čerstvých řezaných listů dvěma decilitry vody, získáte tak odvar, který můžete použít na různé zdravotní problémy. A to například:

Zdroj: Shutterstock.com

Proti plísňovým onemocněním a zánětům kůže

Listy ořešáku královského mají antiseptické a antifungicidní účinky. Odvar z listů stromu ořešáku, který následně použijete ve formě obkladu na problémové místo, vám tak pomůže i při boji proti nehtové mykóze a zánětech kůže. Odvar z listů ořešáku blahodárně působí také na léčbu pohmožděnin a mokvajících ran.

Víte, že? V lidovém léčitelství se traduje, že listy ořešáku královského dokážou léčit lupénku a ekzémy.

Proti pocení nohou

Pravidelnou koupelí v odvaru z ořešákových listů se zbavíte i nepříjemného pocení nohou a případného zápachu. Abyste se se svými potížemi co nejrychleji rozloučili, tuto proceduru provádějte dvakrát do týdne.

Proti hemeroidům

Když nalijete do vandlíku odvar z ořešákových listů a k němu přilijete ještě vlažnou vodu, vytvoříte tak sedací koupel proti hemeroidům. Abyste své problémy co nejvíc zmírnili, tuto koupel si dopřávejte každý týden.

Zdroj: Shutterstock.com

Jako přeliv na vlasy

Máte hnědé vlasy a chcete podtrhnout svou přírodní barvu, nebo případně skrýt své první šediny? V tom případě si po každém mytí své vlasy oplachujte odvarem z ořešákových listů. Výsledek však bude patrný až po několika aplikacích. Velkým bonusem navíc bude, že díky antiseptickým a antifungicidním vlastnostem listů z ořešáku královského omezíte tvorbu lupů a vypadávání vlasů.

Tip: Abyste co nejvíc zmírnili vypadávání vlasů, odvarem z listů ořešáku si svou pokožku hlavy pravidelně masírujte. A to alespoň pět minut. 

Kdy je nejlepší čas na sbírání listů ořešáku

Sbírat listy ořešáku královského můžete v zásadě od jara do podzimu, a to do té doby, než z tohoto mohutného stromu opadají spolu se zralými vlašskými ořechy. Největší sílu však v sobě listy ořešáku mají během června a července, kdy díky nim dosáhnete těch nejlepších výsledků.

Autor:
Publikováno: 16. 9. 2019 12:00 Nahlásit obsah