Máte neustále studené ruce i nohy? Víme, proč tomu tak je

Máte neustále studené ruce i nohy? Víme, proč tomu tak je Zdroj: Shutterstock

Venku je příjemné teplo a vaše ruce i nohy jsou jako z ledu? Znáte jistě pořekadlo „studené ruce, upřímné srdce”, ale pravda je trochu jiná. Prozradíme vám příčinu a možnou léčbu.

Vaše studené končetiny způsobuje nedostatečné zásobení těchto okrajových částí vašeho těla teplou tepennou krví a viníkem je zúžení tepen a tepének. Ve většině případů nejde o závažnější onemocnění, ale spoustě lidem to způsobuje nepříjemný pocit prochlazení a občas i bolesti.

Proč jsou vaše ruce i nohy studené?

Příčin je několik. Nejčastější je přílišné prochladnutí vlivem studeného a větrného počasí a také nedostatečně teplým oblečením. Pokud jsme unavení, ve stresu, držíme redukční dietu, nebo se o nás pokouší nemoc, tak naše tělo musí zvládat tyto symptomy a nemá tak dost energie ještě zahřívat naše končetiny. Proto si musíme poradit sami a dobře se oblékat, aby byly ruce i nohy v dostatečném teple. U žen může také za špatnou termoregulaci, jak se jinak nazývá stav studených končetin, kolísání hormonů v menstruačním cyklu. Ve velmi malém procentu jde také o závažnější onemocnění - například Raynaudovu chorobu.

Co dělat, aby se nám ruce i nohy prohřály?

Nejdůležitější je, jak jsme již zmínili, teple se oblékat. Nezapomínejte hlavně v zimních mrazivých dnech dbát na tzv. vrstvování, tedy oblékání většího množství tenčího oblečení na sebe. V případě obutí jsou lepší boty se silnou podrážkou, která pomáhá izolovat naše nohy před promrzlým povrchem.

Zdroj: Shutterstock

Nezapomínejte dodávat tělu energii

Vaše tělo potřebuje teplo a to vytváří energie. Zdrojem lidské energie je jídlo. Nezapomínejte proto pravidelně jíst, aby mohla krev dostatečně a pravidelně cirkulovat po celém vašem těle. To ovšem neznamená, že si dáte k obědu velkou porci tučného jídla a budete očekávat příval energie. Opak je totiž pravdou. Po takovém obědě se krev během dvou hodin přesune do trávicího ústrojí, tam zpracovává potravu, a tím se nedostane do okrajových částí vašeho těla. Raději zvolte variantu menších porcí v pravidelných intervalech a hlavně zdravá a lehčí jídla.

Pohyb a stravování

Pravidelný pohyb vám rozproudí krev a udržuje vaše srdce v kondici. Aby byl váš krevní oběh optimální, můžete ho také podpořit některými potravinami, jako jsou česnek, zázvor, skořice, hořčice, kajenský pepř a jiné. Nezapomínejte také doplňovat tekutiny - nejlepší je čaj z jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba) nebo z hlohu. Obě tyto byliny podporují krevní oběh.

Sauna, masáže a vodoléčba

Všechny tyto procedury pomáhají vašemu tělu lépe se prokrvovat a také lépe fungovat. Saunování, zvláště pak jeho pravidelnost, má velký vliv na kardiovaskulární systém a na zdravou termoregulaci organismu. Prokrvující masáže v oblastech rukou a nohou formou zahřívacích olejů nám také pomohou a jsou navíc velmi příjemné.

O střídavém sprchování studenou a horkou vodou vás jistě nemusíme informovat, protože je již delší dobu známo, jak je to pro naše tělo prospěšné. Avšak nezapomínejte, že tuto otužovací léčbu vždy končíme studenou variantou. Tělo se nám krásně prokrví a zlepší se krevní oběh.

Autor:
Publikováno: 16. 4. 2021 10:25 Nahlásit obsah