Milujete příliš horkou koupel? I když je to relax, ničíte si zdraví

Milujete příliš horkou koupel? I když je to relax, ničíte si zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Není nic lepšího, než se ponořit do vany s horkou vodou a alespoň na chvíli vypnout. Jestli si ale pravidelně lebedíte ve vodě, která má teplotu vyšší než 37 stupňů Celsia, navzdory příjemnému odpočinku sami sobě spíš ubližujete. Jaké zdravotní potíže vám tedy pobyt v horké vodě může způsobit?

Horká lázeň: Léčebná pro mysl, nevhodná pro tělo

Jistě budete souhlasit s tím, že dlouhá večerní koupel je příjemným rituálem, který dokáže odplavit starosti a stres, které se na nás nahrnuly během dne. Horká lázeň zažene splín a zlepší náladu, pomůže vám večer také lépe usínat. Ačkoliv má blahodárné účinky hlavně na lidskou mysl, pokud si pobudete v příliš horké vodě delší dobu, můžeme si spíš uškodit. Jakým způsobem?

Zdroj: Shutterstock.com

Horká voda snižuje kvalitu spermií

Jestli si pravidelně dopřáváte velmi teplou lázeň, v níž relaxujete déle než půl hodiny, zbytečně hazardujete se svou plodností. Zbystřit by měli hlavně muži, neboť vysoká teplota vody negativně ovlivňuje kvalitu jejich spermií.

Zaděláváte si na vaginální problémy nebo infekci močových cest

Ženy, které trpí častými gynekologickými problémy, by se lázni v horké vaně měly vyhnout obloukem. Rizikový je pro ně nejen dlouhý pobyt ve vaně, ale i přípravky jako pěna do koupele a parfémované sprchové gely, jimiž by si mohly uškodit. Pro takto citlivé ženy je vhodné spíš sprchování v kombinaci se speciálními přípravky pro intimní hygienu.

Budete mít suchou a podrážděnou pokožku a podpoříte vznik vrásek

Zvlášť v zimním období udělá dlouhá horká lázeň medvědí službu i pokožce vašeho těla. Voda o vysoké teplotě totiž odvádí z vaší pokožky přirozenou vlhkost a zároveň narušuje její ochrannou bariéru tvořenou z přírodních olejů. V důsledku toho bude mít vaše kůže sklony nejen k vysušování, ale také k podráždění a svědění. Za zmínku stojí rovněž fakt, že příliš časté horké lázně mohou také za časnější tvorbu vrásek.

Zdroj: Shutterstock.com Víte, že? Stav vaší pokožky mohou zhoršit také parfémované sprchové gely či mýdla obsahující parabeny, triclosan, syntetické barvy, formaldehyd či laurylsulfát sodný.

Máte vysoký tlak a srdeční problémy? Horká koupel není nic pro vás

O vaně s horkou vodou se říká, že zbytečně zatěžuje také oběhový systém a představuje významnou zátěž především pro srdce. Pokud tedy máte slabší srdce nebo vysoký tlak, dejte si raději sprchu.

Autor:
Publikováno: 11. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah