Mýty kolem antiperspirantů: Opravdu způsobují rakovinu prsu či Alzheimerovu chorobu?

Mýty kolem antiperspirantů: Opravdu způsobují rakovinu prsu či Alzheimerovu chorobu? Zdroj: Shutterstock.com

Antiperspiranty jsou běžnou kosmetikou, kterou používáme ráno co ráno. V posledních letech se však z antiperspirantů stal velmi kontroverzní produkt, o kterém koluje spousta mýtů. Traduje se, že tato kosmetika omezující pocení v oblasti podpaží způsobuje vážné zdravotní problémy. Opravdu se máme jejího používání tolik bát?

Mýtus č. 1: Antiperspiranty brání tělu, aby vylučovalo toxiny

Tento mýtus vychází z toho, že většina antiperspirantů obsahuje hliníkové soli. Tyto látky, označované jako aluminum chlorohydrate, aluminum chloride či aluminum zirkonium, totiž omezují pocení, neboť přímo blokují potní žlázy.

Řada lidí poukazuje na to, že antiperspiranty tímto blokováním potních žláz neumožňují tělu, aby vyplavovalo toxiny, které pak zůstávají uvnitř. Ve skutečnosti je to ale tak, že odpadní a jedované látky se nevylučují pryč z těla pouze v podpaží, ale celým povrchem kůže a především prostřednictvím jater a ledvin.

Zdroj: Shutterstock.com

Mýtus č. 2: Hliníkové soli v antiperspirantech způsobují rakovinu prsu

Řada vědeckých studií říká, že používání antiperspirantů, které obsahují hliníkové soli, je škodlivé. Některé dokonce uvádějí, že tyto hliníkové soli opravdu způsobují rakovinu prsu. Vědecká veřejnost však v tomto ohledu vede bouřlivou diskusi, protože podle dalších vědců jsou výsledky těchto studií smíšené a nejednoznačné.

„Neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že používání antiperspirantů opravdu zvyšuje riziko vzniku rakoviny,“ tvrdí Ted S. Gansler z American Cancer Society.

Mýtus č. 3: Používání antiperspirantů způsobuje Alzheimerovu chorobu

V případě používání antiperspirantů, které obsahují hliníkové soli, koluje další mýtus. A to takový, že hliník, který je součástí těchto kosmetických produktů, napomáhá Alzheimerově chorobě.

Tento mýtus dementuje přímo Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní se do dnešní doby nepotvrdila přímá souvislost mezi používáním antiperspirantu a zvýšeným rizikem onemocnění Alzheimerovy choroby.

Zdroj: Shutterstock.com

Mýtus č. 4: Parabeny obsažené v antiperspirantech mají na svědomí rakovinu

Parabeny se po celá desetiletí používají jako konzervační látky v kosmetických přípravcích, toaletních potřebách i potravinách. V poslední době se ale hodně diskutuje o jejich bezpečnosti, neboť mohou způsobovat rakovinu.

V tomto směru však můžete zůstat v klidu. Většina antiperspirantů, které jsou na českém trhu, už totiž parabeny neobsahují. V každém případě si pro jistotu ještě před nákupem zkontrolujte jejich obal.

Mýtus č. 5: Kvůli častému používání antiperspirantů vám selžou ledviny

Tento mýtus vznikl pravděpodobně proto, že se můžete na antiperspirantech často dočíst, že nejsou vhodné pro osoby s onemocněním ledvin. Má to ovšem svůj důvod: Hliník a hliníkové soli jsou ve velkých dávkách škodlivé pro lidi, jejichž ledviny pracují na 30 procent nebo méně.

Autor:
Publikováno: 19. 2. 2019 10:00 Nahlásit obsah