Mýty o novém typu koronaviru. Nevznikl v laboratoři ani jej nepřenáší psi

Mýty o novém typu koronaviru. Nevznikl v laboratoři ani jej nepřenáší psi Zdroj: Shutterstock.com

Téměř celý svět se nyní potýká s novým koronavirem, který v lidech pochopitelně vyvolává obavy a strach. Na základě toho se však rojí i mýty, které se nezakládají na pravdě a šíří jen paniku. Které to jsou?

Mýtus č. 1 – Koronavirus vznikl v laboratoři

Jen chvíli poté, co se objevila nákaza COVID-19, začaly vznikat spekulace o tom, že nepochází z čínské tržnice, ale z laboratoře. Lidé, kteří s touto informací přišli, tvrdí, že koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, kde se testují nové viry jako biologická zbraň. Další informací také bylo, že se vir dostal do Číny z Ameriky a to záměrně.

Mýtus č. 2 – Chřipka je horší než koronavirus

Ačkoliv chřipka ročně zabije jen v České republice téměř 2 tisíce lidí, zcela jistě není horší než nový korovinavirus. Ovšem najdou se i tací, kteří momentální situaci zlehčují a tomuto tvrzení nevěří. I přesto, že jsou čísla u koronaviru nižší než u chřipky, je potřeba si uvědomit, že je koronavirus teprve na počátku. Dle virologů je navíc koronavirus nakažlivější než samotná chřipka.

Zdroj: Shutterstock.com

Mýtus č. 3 – Koronavirus šíří i domácí mazlíčci

V Hongkongu se údajně objevil první nakažený pes, 17letý pomeranian, který však koronavirus s největší pravděpodobností dostal od své paničky. Nic se bohužel nepotvrdilo, protože jeho majitelka nesouhlasila s pitvou, která by prokázala, že její domácí mazlíček skutečně zemřel na koronavirus.

Vědci vycházejí ze zkušeností s koronavirem SARS. V roce 2002, kdy epidemie propukla, se sice výjimečně psi a kočky od lidí nakazili, nebyly však původci ani přenašeči této nákazy.

Mýtus č. 4 – Před koronavirem vás ochrání vitamíny

I přesto, že je bezpochyby dobré jíst doplňky stravy či konzumovat více ovoce a zeleniny, ani tak vás velký přísun vitamínů před koronavirem neochrání. Vitamíny, především vitamín C, který podporuje iminutu, by měl být součástí vaší každodenní stravy, nelze však spoléhat na to, že se díky němu nemůžete nakazit.

Autor:
Publikováno: 25. 3. 2020 13:45 Nahlásit obsah