Nákaza chlamydiemi: Může za ni nechráněný sex i koupání ve veřejném bazénu

Nákaza chlamydiemi: Může za ni nechráněný sex i koupání ve veřejném bazénu Zdroj: Shutterstock.com

Nejrozšířenější pohlavní chorobou v Česku není rozhodně kapavka nebo syfilis. Ale chlamydiová infekce, která ohrožuje hlavně mladé lidi do 24 let. Nákaza chlamydiemi je velmi zrádná v tom, že často probíhá skrytě a nevšimnete si žádných jejích příznaků. Pokud se toto závažné onemocnění neléčí, může způsobit až neplodnost.

Chlamydiová infekce: Hrozí i vám?

Chlamydiovou infekci způsobuje zákeřná bakterie Chlamydia trachomatis. Nemusíte být přitom vůbec promiskuitní a provozovat nechráněný sex s lidmi, které znáte jenom velmi málo. Touto bakterií se můžete nakazit také ve veřejném bazénu nebo otřením o cizí ručník. Chlamydie totiž milují vlhké prostředí.

V každém případě se chlamydiemi nejčastěji nakazíte prostřednictvím nechráněného sexu, ať už vaginálního, análního nebo orálního, který budete provozovat s infikovaným partnerem. Ne každý ale v raném stádiu této nemoci ví, že je nakažený právě chlamydiovou infekcí, protože toto onemocnění nemusí mít žádné prvotní příznaky.

Zdroj: Shutterstock.com

Hlavní příznaky nákazy chlamydiemi

Jestli jste měli nechráněný sex s infikovaným partnerem, nebo jste se chlamydiemi nakazili jiným způsobem, prvotní příznaky této infekce by se měly objevit za jeden až tři týdny. Její symptomy přitom mohou být jenom velmi mírné. Zvlášť mužům se stává, že je mohou přehlédnout. Jak se tedy může chlamydiová infekce ve své první fázi projevovat?

  • Máte bolesti a pálení při močení.
  • Trpíte bolestmi v podbřišku.
  • Ženy mají neobvyklý výtok z pochvy a muži z penisu.
  • Ženy trpí bolestivým pohlavním stykem.
  • Muži zažívají bolest varlat.
  • Ženy také krvácejí mimo menstruaci. Často mohou krvácet i po pohlavním styku.

Léčba chlamydiové infekce

Jestli si výše uvedených příznaků všimnete, neotálejte a navštivte svého ošetřujícího lékaře či gynekologa. Při podezření na chlamydiovou infekci lékař ženě odebere vzorek z děložního čípku a muži vzorek z močové trubice. Jde o rychlovyšetření na chlamydie, které následným laboratorním testem vyloučí, nebo potvrdí přítomnost chlamydií ve vašem těle. Tento test není hrazen z veřejného pojištění, zaplatíte za něj v řádu stokorun.

Pokud se u vás nákaza chlamydiemi potvrdí, je především ve svém raném stadiu dobře léčitelná vhodnými antibiotiky, která se berou po dobu 5 až 10 dnů. Pomůže vám také podpůrná léčba enzymovými léky. Ve většině případů tak bývá chlamydiová infekce přeléčena během jednoho až dvou týdnů.

Zrádné chlamydie

Nákaza způsobená chlamydiemi je ovšem zákeřná v tom, že se její prvotní příznaky nemusí vůbec projevit až u 70 procent žen a 50 procent mužů. Na toto onemocnění často můžete přijít až v její druhé fázi, kdy jde o rozvinuté stádium podobné chřipce či borelióze nebo bakteriálnímu onemocnění pohlavních orgánů. I v tomto stadiu se chlamydiová infekce léčí antibiotiky, léčba však trvá mnohem déle.

Podceněná chlamydiová nákaza navíc může jít ruku v ruce s dalšími zdravotními problémy. U žen to jsou nejčastěji záněty vaječníků a vejcovodů a poševní infekce, muži zase trpí zánětem prostaty nebo infekcí nadvarlat. Chlamydiová infekce bohužel u žen mnohdy způsobuje až neplodnost, neboť během ní může dojít ke zjizvení a neprůchodnosti vejcovodů.

Zdroj: Shutterstock.com

Tipy jak snížit riziko nákazy chlamydiemi

Abyste se zcela vyhnuli riziku nákazy chlamydiemi, měli byste začít sexuálně abstinovat, přestat chodit do veřejných bazénů a na veřejná koupaliště, nepůjčovat si od druhých ručníky a nespat v cizím povlečení. Pokud se vám tato doporučení zdají poněkud přehnaná, riziko nákazy chlamydiemi můžete snížit těmito způsoby:

  • Mějte stálého partnera, kterému buďte věrní a který bude věrný také vám.
  • Pokud často střídáte sexuální partnery, vyhněte se nechráněnému sexu a používejte kondom.
  • Omezte počet sexuálních partnerů na co nejnižší číslo.
  • Choďte pravidelně na screeningové testy, které odhalí, nebo vyloučí nákazu chlamydiemi.
Autor:
Publikováno: 8. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah