Opičí neštovice: Přenos, příznaky, inkubační doba a další fakta, která o této nemoci potřebujete vědět

Opičí neštovice: Přenos, příznaky, inkubační doba a další fakta, která o této nemoci potřebujete vědět Zdroj: Shutterstock

Opičí neštovice se šíří světem. První případ tohoto závažného infekčního onemocnění byl zaznamenám také v Česku. Co to vlastně opičí neštovice jsou, jak se přenáší, jaké mají příznaky a jaká je jejich inkubační doba?

Co jsou opičí neštovice

Opičí neštovice jsou vzácným onemocněním virového původu. Způsobuje jej vir opičích neštovic, který patří do rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. Pro zajímavost, rod Orthopoxvirus zahrnuje také virus variola, který způsobuje neštovice, nebo virus vaccinia, který se používá ve vakcíně proti pravým neštovicím.

Opičí neštovice byly objeveny v roce 1958, kdy se ve skupinách opic chovaných pro výzkum objevila dvě ohniska podobná neštovicím. První případ opičích neštovic u člověka byl zaznamenán v roce 1970 v Demokratické republice Kongo.

Zdroj: Shutterstock Přenos opičích neštovic

Opičí neštovice se přenáší při bezprostředním fyzickém kontaktu s nakaženým. Předpokládá se, že k přenosu opičích neštovic z člověka na člověka dochází také prostřednictvím respiračních kapének. Mezi další způsoby přenosu patří i přímý kontakt s tělesnými tekutinami nakaženého člověka (včetně kontaktu sexuálního). Virus opičích neštovic tedy do těla může vstoupit přes kůži, dýchací cesty i sliznice.

Příznaky opičích neštovic

  • Horečka
  • Zimnice
  • Bolest hlavy
  • Únava
  • Bolest zad
  • Bolest svalů

Hlavní příznak opičích neštovic: Hrbolatá vyrážka

Hlavním příznakem opičích neštovic je hrbolatá vyrážka, která se nejprve objevuje na obličeji, trupu či genitáliích. Vyrážka se následně rozšiřuje na další části těla, objevit se může i na dlaních rukou nebo ploskách nohou. Nemocný může mít ve výsledku na těle tisíce puchýřů.

Hrbolatá vyrážka prochází vývojem. Může svědět, pálit či bolet. Puchýře praskají a na závěr se mění ve strupy, které po vyléčení mohou zanechat jizvy.

Zdroj: Shutterstock

Inkubační doba opičích neštovic a délka onemocnění

Z dosavadních informací vyplývá, že inkubační doba opičích neštovic se pohybuje kolem jednoho až dvou týdnů. Příznaky této nemoci se však rozvíjí od pěti dnů až po tři týdny. A jak dlouho onemocnění opičími neštovicemi až do vyléčení trvá? Dva až čtyři týdny.

Opičí neštovice v Česku

V úterý 24. května 2022 byl v Česku potvrzen první případ opičích neštovic. O této skutečnosti informoval Seznam Zprávy předseda společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jany Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. Tuto nákazu předběžně potvrdil také Státní zdravotnický ústav.

Na opičí neštovice byl pozitivně testován člověk, který se začátkem května 2022 účastnil hudebního festivalu v belgických Antverpách. Tento pacient se nyní nachází v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Zdroj: Cdc.gov, Seznamzpravy.cz, E15.cz
Autor:
Publikováno: 25. 5. 2022 09:48 Nahlásit obsah