Pandemii koronaviru máme pod kontrolou, uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch

Pandemii koronaviru máme pod kontrolou, uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch Zdroj: Shutterstock.com

V Česku se díky nařízeným opatřením podařilo zabránit nekontrolovatelnému šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci konané 15. dubna řekl, že pandemie koronaviru je v tuto chvíli pod kontrolou, a tak se můžeme pomalu vracet k normálu.

Podle Vojtěcha může zdravotnictví začít s obnovou běžné péče

„Platí, že máme pandemii COVID-19 pod kontrolou. Zabránili jsme nekontrolovatelnému šíření. V nemocnicích je stále stejný počet pacientů, nijak markantně nenarůstají, a to je znak, že to zvládáme dobře,“ uvedl ve středu 15. dubna na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Právě díky tomu se mohou začít v následujících týdnech uvolňovat další restriktivní omezení, která od začátku nouzového stavu brzdí každodenní aktivity a také ekonomiku. Podle ministra Vojtěcha může rovněž zdravotnictví začít s obnovou běžné péče o další pacienty. Tato skutečnost se týká jak ambulantní a lůžkové péče, tak dosud odkládaných operací. Adam Vojtěch však podotknul, že toto uvolňování bude záviset na tom, jakým způsobem bude pandemie koronaviru v Česku pokračovat během následujících dvou týdnů.

Zdroj: Shutterstock.com

Na konci dubna bude v Česku 10 tisíc potvrzených případů koronaviru

Na tiskové konferenci, týkající se aktuální situace kolem koronaviru 15. dubna vystoupil také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Uvedl, že dle modelu, který ÚZIS připravil, můžeme na konci dubna v Česku očekávat zhruba 10 tisíc pozitivně diagnostikovaných případů nového koronaviru. Dušek navíc předpokládá, že seniorů bude mezi nakaženými zhruba 25 procent.

„Vidíme poměrně přesně, že nedochází k nárůstu počtu v rizikových skupinách a nepozorujeme žádné výrazné změny v počtu a charakteristikách nemocných, kteří museli být hospitalizovaní,“ dodal Ladislav Dušek.

Omezení pohybu a sdružování bude platit do konce nouzového stavu

Až do 30. dubna, do kterého je vyhlášený nouzový stav v Česku, mají podle ministra zdravotnictvím Adama Vojtěcha platit základní pravidla týkající se omezení pohybu a sdružování.

Zdroj: Shutterstock.com To znamená, že lidé by měli i nadále vycházet ze svých domovů pouze tehdy když potřebují do práce nebo na nezbytný nákup. Povolené jsou rovněž vycházky do městských parků nebo do přírody. Na veřejnosti musíme mít stále zakrytý nos a ústa. Pokud se na veřejnosti nenacházíme se členy své domácnosti, měli bychom od ostatních udržovat alespoň dvoumetrový odstup a pohybovat se ve skupinkách maximálně po dvou.

V českých nemocnicích končí zhruba 13 procent infikovaných

K 15. dubnu 2020 je v Česku 6151 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Z toho 163 pacientů zemřelo a 676 se dosud vyléčilo. V úterý 14. dubna 2020 se v českých nemocnicích nacházelo celkem 427 lidí s onemocněním COVID-19, z toho celkem 84 vyžadovalo intenzivní péči.

Podle slov ředitele ÚZIS Ladislava Duška, která 15. dubna zazněla na tiskové konferenci, končí z nově diagnostikovaných případů v Česku zhruba 13 až 14 procent infikovaných lidí v nemocnici. Vysoce intenzivní péči pak dle Duška vyžaduje kolem 25 až 30 procent hospitalizovaných.

Autor:
Publikováno: 16. 4. 2020 14:04 Nahlásit obsah