Pití kávy s mlékem je evergreenem: Opravdu škodí našemu zdraví?

Pití kávy s mlékem je evergreenem: Opravdu škodí našemu zdraví? Zdroj: Shutterstock.com

V poslední době se vyrojily spekulace o tom, že kombinace kávy a mléka škodí lidskému zdraví. Pokud si pravidelně dopřáváte kávu s mlékem, určitě vás tato záležitost bude velmi zajímat. Někteří lidé tvrdí, že od pití kávy s mlékem byste měli dát ruce pryč. Jiní vám naopak řeknou, že jde pouze o nafouknutou bublinu. Jak to tedy je ve skutečnosti?

Kombinace kávy s mlékem: Může za problémy s dvanácterníkem?

O pití kávy s mlékem se říká, že vám může způsobit žaludeční potíže, ale i problémy s dvanácterníkem. Kombinace kávy a mléka má totiž kyselinotvornou povahu. Především dvanácterník, jehož prostředí je zcela zásadité, může na tuto kombinaci reagovat křečemi. Tyto problémy se mohou následně přenést i na slinivku nebo žlučník.

Zda je váš dvanácterník v nepohodě vám prozradí zejména silné křeče v oblasti bederní páteře, nadýmání a zácpa. V každém případě nemusí za tyto zdravotní potíže pouze kombinace kávy a mléka. Do dnešní doby totiž neexistuje jediná vědecká literatura, která by popisovala, že tyto nepříznivé účinky způsobuje právě popíjení kávy s mlékem. 

Zdroj: Shutterstock.com Že je domnělá nebezpečnost pití kávy s mlékem spíš nafouklou bublinou dnešní doby dokazuje i další fakt. Klasická káva s mlékem vzniklá smícháním 100 ml kávy a 10 až 50 ml mléka (nebo 5 až 10 ml smetany) se nikdy nestala ani předmětem varování ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO).

Pití kávy s mlékem: Nepříznivé, ovšem velmi zanedbatelné účinky

Pokud tedy nejste citliví na mléčný cukr laktózu, který je obsažen v mléce, kombinaci kávy a mléka si můžete dávat stále bez větších obav. Jestli jste na sobě při pití tohoto nápoje nezpozorovali žádné zdravotní potíže, není tu zásadní důvod, proč byste si stále nemohli pochutnat na kávě dochucené malým množstvím mléka či smetany.

Ať už ale chcete nebo ne, kombinace kávy a mléka může mít na vaše tělo opravdu pár nepříznivých účinků. Jsou ale zanedbatelné a rozhodně vám nebrání pokračovat dále v popíjení tohoto horkého nápoje. Co se tedy stane, když do kávy nalijete několik mililitrů mléka či smetany? 

1. Snížíte stimulační účinky kofeinu

I když mléko snižuje stimulační účinky kofeinu, je tu jedno ALE. Mléko totiž působí na sliznici žaludku, a tak se do vašeho těla vstřebává nižší množství kofeinu. Stimulační nástup kofeinu proto není tak rychlý a výrazný, díky tomu na vás bude kofein působit mnohem déle.

2. Omezíte působení některých zdraví prospěšných látek

Pokud si dáte do kávy mléko, snížíte tím účinek několika prospěšných látek, zejména antioxidantů, které kávová zrna obsahují. Významným antioxidantem je například kyselina chlorogenová. Mléko přitom snižuje její účinky až o 25 procent.

Zdroj: Shutterstock.com

3. Změníte chuť kávy

V tomto případě jde o zcela záměrnou změnu. Mléko či smetanu si do kávy přidáváme zkrátka proto, že nám to tak chutná.

4. Zvýšíte nutriční hodnotu kávy

Jestli zrovna držíte dietu a kávy s mlékem se nechcete vzdát, popřemýšlejte nad tím, jakým typem mléka si kávu dochutíte. Je to velmi zásadní, přidáním mléka totiž pokaždé zvýšíte nutriční hodnotu kávy.

Chcete-li zhubnout, nalijte si do kávy maximálně 20 ml nízkotučného či polotučného mléka. Určitě se vyhněte plnotučnému mléku nebo dokonce smetaně, šlehačce a bílému cukru. V opačném případě byste z kávy vytvořili spíš jednu velkou kalorickou bombu.

Autor:
Publikováno: 29. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah