Potraviny, které vám dle Michaela Gregera prodlouží život: Zařaďte do svého denního jídelníčku luštěniny, kurkumu a listovou zeleninu

Potraviny, které vám dle Michaela Gregera prodlouží život: Zařaďte do svého denního jídelníčku luštěniny, kurkumu a listovou zeleninu Zdroj: Shutterstock.com

Chtěli byste být co nejdéle v dobré kondici a vyhnout se vážnějším chorobám? V tom případě zařaďte do svého jídelníčku některé potraviny, které vám prodlouží život až o několik let. Na potraviny, které vám napomůžou k dlouhověkosti, se v rámci svého 25letého výzkumu zaměřil i americký lékař Michael Greger. Co byste tedy měli jíst především?

Přírodní suroviny ovlivňují lidské zdraví víc, než si myslíte

Když měl Michael Greger 6 let, lékaři nad jeho 65letou babičkou vyslovili ortel smrti. Vzhledem k její těžké srdeční chorobě v posledním stádiu ji poslali domů doslova zemřít. Tato žena se však díky zdravé stravě a životnímu stylu, na který se následně dala, dožila neuvěřitelných 96 let. Její prodloužení života o dalších 31 let inspirovala Michaela Gregora k tomu, aby se v dospělosti dal na medicínu.

Dnes je z něj uznávaný lékař, který se věnuje především působení přírodních surovin a zdravé životosprávy na lidské zdraví. Jeho poznatky se můžete inspirovat na webových stránkách NutritionFacts.org nebo také v knize Jak nezemřít, která vyšla i v češtině.

Michael Greger v rámci svého 25letého výzkumu hledal zdravé potraviny, které vám prokazatelně prodlouží život. Tento zapřisáhlý vegan na základě svého bádání vytvořil seznam čistě rostlinných surovin, které by se měly stát pevnou součástí vašeho každodenního jídelníčku. Které z nich to jsou?

1. Luštěniny

Každý den byste si měli dopřát alespoň tři porce luštěnin. A to ideálně fazolí, hrášku, cizrny, čočky nebo sójových bobů. Jedna porce přitom představuje čtvrt šálku fazolí, půl šálku vařeného hrášku, čočky nebo tofu, anebo plný šálek čerstvého hrášku či naklíčené čočky.

2. Bobule

Váš denní jídelníček by měl rovněž zahrnovat jednu porci bobulí. Jde tedy o polovinu šálku hroznů, rozinek, ostružin, třešní, malin, jahod nebo borůvek.

3. Další ovoce

Kromě bobulí je důležité, abyste každý den přijali tři porce dalšího ovoce. Zařaďte do svého jídelníčku zejména jablka, pomeranče, grepy, pomeranče, vodní meloun, banány, ale i avokádo.

4. Listová zelenina

Podle Michaela Gregera byste měli denně konzumovat také listovou zeleninu. Zaměřte se zejména na zelí, kapustu, rukolu, salát nebo špenát. Vhodné jsou pro vás dvě porce denně.

Zdroj: Shutterstock.com

5. Další zelenina

Na vašem talíři by se měla každý den vyjímat i další zelenina. A to dvě porce rajčat, mrkve, dýně nebo třeba cibule. Michael Greger do této kategorie řadí také houby a sladké brambory.

6. Oříšky a semínka

Ve vašem jídelníčku by rovněž neměly chybět oříšky a semínka. Každý den snězte dvě lžíce vlašských, lískových či pekanových ořechů (patří sem i dvě lžíce arašídového másla). Nezapomeňte ani na dýňová, sezamová či slunečnicová semínka, kterých byste měli přijmout po jedné polévkové lžíci.

7. Koření a bylinky

Michael Greger každému rovněž doporučuje, aby každý den zkonzumoval čtvrt čajové lžičky kurkumy. Důležité je nevynechat i další bylinky a koření, jako jsou tymián, rozmarýn, oregano, skořice, zázvor, pažitka nebo česnek.

Zdroj: Shutterstock.com

8. Celá zrna

Do svého každodenního jídelníčku zařaďte dále celá zrna, a to ve formě ovesných vloček (půl šálku), vařené neloupané rýže, pohanky či quinoy. Vhodné jsou pro vás také celozrnné těstoviny, celozrnné pečivo, nebo dokonce vařená kukuřice či popcorn.

K výše uvedeným potravinám, Michael Greger připojuje i dvě důležitá doporučení, díky kterým se vám vážnější nemoci vyhnou obloukem.

9. Alespoň 1800 ml tekutin

Každý den vypijte alespoň 1800 ml čisté neperlivé vody. Do svého pitného režimu můžete zařadit také zelený čaj, bílý čaj, černý čaj, earl gray nebo ibiškový čaj.

10. 90 minut pohybu

Podle Michala Gregera je rovněž důležité, abyste se každý den hýbali. Věnujte tedy denně alespoň 90 minut pohybovým aktivitám. Může jít například o svižnější chůzi přírodou.

Autor:
Publikováno: 4. 11. 2019 11:50 Nahlásit obsah