Používáte při rýmě sprej či kapky do nosu? Pozor na závislost

Používáte při rýmě sprej či kapky do nosu? Pozor na závislost Zdroj: Shutterstock

Rýma a ucpaný nos nás dokážou pěkně potrápit hlavně na podzim a v zimě. A většina z nás ke zmírnění jejich příznaků sáhne po klasickém spreji nebo kapkách do nosu. Má to ovšem jedno velké ALE: Věděli jste, že pokud budete tyto přípravky určené k léčbě ucpaného nosu nadměrně a dlouhodobě používat, můžete si na nich vypěstovat těžkou závislost?

Nosní kapky a spreje: Úleva od ucpaného nosu

O rýmičce se s nadsázkou říká, že je to ta nejhorší mužská nemoc. Ovšem rýma a ucpaný nos dokážou na několik dnů vyřadit z provozu i nás, ženy. I když lékaři s úsměvem podotýkají, že neléčená rýma trvá sedm dnů a léčená jeden týden, takřka všichni používáme k léčbě ucpaného nosu klasické nosní kapky či spreje.

Nosní kapky a spreje mají skvělý účinek. Při prvních dnech nachlazení a rýmy dokážou ulevit našemu ucpaného nosu. Když je totiž použijeme, dojde ke stažení cév, a tudíž ke snížení otoku nosní sliznice. Máme tak pocit, že se nám lépe dýchá.

Závislost na obsažených látkách

Řada z nás ovšem klasické kapky či spreje do nosu mylně nepovažuje za léčivo. Ruku na srdce, četli jste si vůbec někdy příbalový leták tohoto přípravku? Pak byste možná věděli, že i nosní kapky mají doporučené denní dávkování a doporučenou dobu použití. Pokud je ale překročíte a nosní kapky budete používat déle a častěji, než byste měli, jste na cestě k těžké závislosti  na látkách, které jsou obsažené právě v těchto přípravcích.

Zdroj: Shutterstock Jednou z rizikových složek nosních kapek je třeba derivát efedrinu nebo také dekongestiva, na kterých si můžete vypěstovat závislost už po třech až pěti dnech používání. Jak vůbec poznáte, že jste na nich závislí? Máte tendenci kapky do nosu používat stále a stále i po několika dnech trvající rýmy. Vaše nosní sliznice je totiž vlivem látek obsažených v nosních kapkách zduřená a vy bez neustálé aplikace nosních kapek trpíte pocitem ucpaného nosu.

Pokud poznáte, že jste na nosních kapkách závislí, je potřeba s tím začít hned něco dělat. Ptáte se jak? Jednoduše kapky přestanete používat a hodíte je do koše. I když pro vás bude několik prvních dnů krušných a budete neustále bojovat s pocitem ucpaného nosu, předejdete tak trvalému poškození nosní sliznice. Takovým varovným signálem pro vás možná bude fakt, že by poškození sliznice mohlo vést až ke ztrátě čichu.

Jak předejít závilosti na nosních kapkách?

  • Nejprve si pozorně přečtěte příbalový leták léčebného výrobku.
  • Při použití kapek nikdy nepřekračujte doporučené denní dávkování.
  • Respektujte doporučenou dobu použití. Kapky a spreje do nosu byste neměli používat déle než tři až pět dní. Celková doba použití vždy závisí na konkrétním výrobku. Přesnou dobu použití se dočtete v příbalovém letáku.
  • Mezi dalším použitím klasických kapek či spreje do nosu by měla být alespoň 14 dnů pauza.
  • Zkuste použít také nosní spreje s mořskou solí nebo nosní spreje na přírodní bázi, které obsahují nenávykové pomocné látky jako éterické oleje a výtažky z bylin.
Autor:
Publikováno: 4. 10. 2021 13:26 Nahlásit obsah