Jednovaječné britské holčičky Leah a Erin jsou zrcadlová dvojčata. V čem jsou výjimečné?

Jednovaječné britské holčičky Leah a Erin jsou zrcadlová dvojčata. V čem jsou výjimečné? Zdroj: Dailyrecord.co.uk

Čtyřleté holčičky Leah a Erin Sullivanovy ze skotského města Inerness si jsou na první pohled podobné jako vejce vejci. Mají ovšem výjimečné vlastnosti, díky kterým je jejich rodiče spolehlivě rozeznají. Jsou totiž tzv. zrcadlovými dvojčaty, v důsledku čehož každá z holčiček dělá vše obráceně.

Fenomén zrcadlových dvojčat je velmi vzácný

Když se narodí dvojčátka, jedná se o malý zázrak. Ještě výjimečnější však je, když přijdou na svět zrcadlová dvojčata. Tak jako v případě čtyřletých holčiček Leah a Erin Sullivanových z Velké Británie. Když se na ně podíváte, jsou k nerozeznání, ovšem do té doby, než se začnou projevovat. Jsou totiž svým zrcadlovým odrazem.

Jednovaječná dvojčata mají takřka shodnou DNA, ale jde o dvě zcela samostatné bytosti. Jednovaječná dvojčata mají stejný vzhled, stejnou krevní skupinu a také shodnou barvu očí a vlasů. V čem se ale liší? V případě otisků prstů i svého chování. Až 25 procent jednovaječných dvojčat jsou navíc tzv. zrcadlovými dvojčaty, tak jako je tomu v případě britských holčiček Leah a Erin. Co to znamená?

Zdroj: Dailyrecord.co.uk Každé z dvojčat upřednostňuje jinou stranu

Jedno z dvojčat je pravák a druhé levák, každému z dvojčat se mohou opačně točit vlasy, v některých případech mohou mít dvojčata také zrcadlově uložené orgány. A jak je to v případě jednovaječných holčiček Leah a Erin?

Zatímco Erin si češe vlasy na pravou stranu, Leah si dělá pěšinku zase na levou stranu. Každá z holčiček píše i hází míčem opačnou rukou. Každá z nich má rovněž odlišnou dominantní nohu, což se odráží i ve stylu jejich chůze. Zajímavé je, že každá z nich spí ve stejné poloze, ovšem na jiné straně. Když se holčičky fotí, Leah obvykle stojí na fotce vlevo a Erin vpravo. 

Zdroj: Dailyrecord.co.uk Zrcadlová dvojčata mají i rozdílné typy osobností

Právě podle zrcadlového odrazu maminka Zoe své holčičky od sebe spolehlivě rozezná. Že se fenomén zrcadlových dvojčat týká jejích dcer, zjistila teprve v loňském roce, když jednovaječným holčičkám byly tři roky.

“Erin a Leah jsou si navlas podobné. Každá z nich však upřednostňuje jinou stranu. Je to pro nás jediný způsob, jakým je můžeme od sebe odlišit,” říká maminka jednovaječných holčiček.

Tato dvojčátka mají mimo jiné i rozdílné typy osobností. Erin je vyrovnaná a klidná. Leah je zase až příliš veselá, rozverná a drzá a má rovněž svůj vlastní smysl pro humor. Právě kvůli rozdílnosti povah si holčičky spolu často nesednou.

Autor:
Publikováno: 12. 2. 2021 14:00 Nahlásit obsah