Povinnost nosit roušky venku začíná platit ve středu 21. října. Výjimku mají členové jedné rodiny nebo lidé při sportování

Povinnost nosit roušky venku začíná platit ve středu 21. října. Výjimku mají členové jedné rodiny nebo lidé při sportování Zdroj: Shutterstock.com

Od středy 21. října musí obyvatelé Česka začít dodržovat další nařízení spojené se zastavením koronavirové nákazy. Jde konkrétně o povinnost nosit roušky venku v zastavěném území obcí, pokud od sebe budou lidé blíže než dva metry.

V pondělí 19. října večer ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že obyvatelé Česka musí od středy 21. října nosit nově v zastavěném území obcí roušky, pokud od sebe budou ve vzdálenosti menší, než jsou dva metry. Když se následně lidé od sebe vzdálí na více než dva metry, mohou si roušky sundat.

V rámci tohoto nařízení existují výjimky. Pokud spolu budou členové jedné domácnosti, tedy rodina, roušky mít nemusí. Ochranu úst a nosu nemusí mít na území obcí ani lidé při sportování. Podle Romana Prymuly rovněž nejsou požadované roušky mimo zastavěné oblasti.

Od středy 21. října musí nově roušky nosit také lidé jedoucí v autě. A to v případě, že spolu necestují členové jedné rodiny. Pokud člověk jede autem sám nebo se svou rodinou, roušku mít samozřejmě nemusí.

"Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku," upozornil ministr Prymula v pondělí 19. října na tiskové konferenci po jednání vlády. Podle jeho slov, díky tomu, že se roušky venku zavedly letos na jaře při první vlně koronaviru, se v tuzemsku snížil také výskyt jiných běžných respiračních chorob.

Autor:
Publikováno: 21. 10. 2020 09:49 Nahlásit obsah