Poznejte tajemství lidí, kteří nejsou nikdy nemocní: Dodržujte následující rituály

Poznejte tajemství lidí, kteří nejsou nikdy nemocní: Dodržujte následující rituály Zdroj: Shutterstock.com

Určitě byste ve své rodině nebo v okruhu přátel našla alespoň jednoho člověka, který má zdraví jako z oceli. Nachlazení nebo chřipka jej v průběhu roku rozhodně nedostanou. A antibiotika? Ty měl snad před několika lety. V čem ale spočívá tajemství toho, že není vůbec nemocný? V několika zásadních rituálech, které stojí za to dodržovat!

Rituály, které mají pozitivní vliv na zdraví

Lidé, které rýma, chřipka, nachlazení nebo angína přepadnou jenom málokdy, mají opravdu skvěle fungující imunitní systém. Ale není to jen tak. Jejich pevné zdraví pozitivně ovlivňují i následující rituály. Můžete se jimi inspirovat i vy. Co tedy každý den dělají lidé, kteří jsou málo nemocní?

Mají pevně nastavenou dobu spánku

Vědecké výzkumy naznačují, že lidé, kteří spí pravidelně alespoň osm hodin denně, jsou méně náchylní k virovým onemocněním. Důležité rovněž je, aby chodili ve stejný čas spát a poté ve stejný čas vstávali.

Během spánku se totiž naše tělo samo regeneruje a reguluje také stresové hormony, které mohou zvýšit naši náchylnost k některým infekčním onemocněním.

Zdroj: Shutterstock.com

Nosí pantofle

Už naše babičky říkaly, ať nosíme hlavně na podzim a v zimě pantofle. A měly pravdu! Teplo od noh je důležité hlavně v zimním období, kdy nás můžou skolit virózy všeho druhu. Proč to tak je? 

Pokud si nevezmete pantofle, studené nohy vašemu mozku oznámí, aby zachoval stabilní tělesnou teplotu. Vaše tělo tak začne snižovat průtok krve v těch oblastech, v nichž se teplo ztrácí nejrychleji. Snížený průtok krve souvisí se sníženým výskytem bílých krvinek, proto budete zranitelnější vůči virům a bakteriím.

Jedí všechny barvy potravin

Pokud zahrnete do svého jídelníčku barvy, dostanete se k potravinám bohatým na vitamíny, minerály či vlákninu. Lidé, kteří bývají málo nemocní, totiž mají velmi pestrý jídelníček, který kromě masa, mléčných výrobků, luštěnin či výrobků z obilovin, ve velkém zahrnuje také různé druhy ovoce a zeleniny.

A právě ovoce a zelenina je velmi bohatým zdrojem antioxidantů (například vitamínu E, karoteniodů, vitamínu C, selenu, zinku, manganu nebo mědi), které vás ochrání před klasickým nachlazením či chřipkou, ale i před civilizačními chorobami. K těm patří například vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, cukrovka, různé zánětlivé procesy v těle nebo jaterní nemoci.

V kterých druzích ovoce a zeleniny najdete nejvíc zdraví prospěšných antioxidantů? Zaměřte se na lesní ovoce, třešně a černý rybíz i na špenát, brokolici či červenou řepu.

Zdroj: Shutterstock.com

Dopřejí si denně alespoň jeden šálek čaje

Lidé, kteří vypijí alespoň jeden šálek zeleného či černého čaje za den, toho dělají pro své zdraví opravdu víc než dost. Tyto typy čajů totiž rovněž obsahují tolik ceněné antioxidanty. Pokud chcete být zdravější i vy, zkuste si místo kávy pravidelně dopřávat šálek čaje!

Mají zdravá střeva

Pro správně fungující imunitní systém jsou naprostou nezbytností zdravá střeva. Lidé, kteří trpí na různá onemocnění opravdu minimálně, do svého jídelníčku navíc zařazují potraviny s probiotickými kulturami. Tedy "dobrými" bakteriemi přirozeně žijícími ve střevech, které posilují právě imunitní systém. Kde probiotické kultury najdete? Například v kysaných mléčných výrobcích nebo kysaném zelí.

Myjí si ruce během dne

Nemusíte být rovnou maniaci na mytí rukou. Důležité je, abyste si své ruce umývali ve správných časech. Díky tomu můžete snížit svou nemocnost až o 50 procent. 

Kdy přesně byste si tedy měli své ruce umývat? Když se vrátíte domů, před jídlem, po jídle, po přípravě jídla, když si kýchnete, po použití WC nebo když sáhnete na něco špinavého. 

Tip: Pokud jste na cestách, místo mýdla na ruce použijte dezinfekční prostředek. Ten je v malých praktických lahvičkách volně k dostání v lékárnách nebo drogeriích.

Zdroj: Shutterstock.com

Tráví příjemné chvíle s blízkými lidmi, při nichž zapomínají na stres běžného dne

Pokud máte problémy doma nebo v práci, které vás nadmíru stresují, stýkejte se s lidmi, díky kterým vypnete a se kterými se budete cítit dobře. Právě díky této podpoře svých bližních stres lépe zpracujete. Budete-li následně vystavena nějakému viru, tak snadno neonemocníte.

Alespoň jednou týdně si proto zajděte na kafe nebo lekci jógy s kamarádkou. A pokud už máte děti, odevzdejte je ideálně jednou za týden babičce a vyrazte si s partnerem třeba na večeři do restaurace.

Pravidelně se věnují cvičení 

Pravidelné cvičení dokáže s lidským zdravím udělat doslova zázraky! Má výrazný vliv na posílení imunitního systému, díky čemuž budete nemocní pouze jednou za uherský rok.

Autor:
Publikováno: 14. 1. 2019 15:00 Nahlásit obsah