Příznaky koronaviru u dětí: Covid-19 se u nich projevuje průjmem, zvracením i křečemi v břiše, tvrdí severoirští vědci

Příznaky koronaviru u dětí: Covid-19 se u nich projevuje průjmem, zvracením i křečemi v břiše, tvrdí severoirští vědci Zdroj: Shutterstock.com

Nový koronavirus se u dětí zpravidla projevuje bezpříznakově nebo velmi mírně. Podle studie vědců ze Severního Irska však děti nemusí mít horečku, celkovou slabost, rýmu ani kašel. Upozorňují, že u nejmladších pacientů projevy covidu často souvisí i s průjmem, zvracením a křečemi v břiše.

Problémy se zažíváním jako další projevy koronaviru

Vědci z Queen's University v severoirském Belfastu na základě svého výzkumu poukazují na to, že průjem, zvracení a křeče v žaludku by se měly začít považovat za další oficiální příznaky koronaviru u dětí. 

“Zjistili jsme, že průjem a zvracení patří k příznakům, které nahlásili někteří dětští pacienti. Proto myslím, že jejich přidání do seznamu známých příznaků nového koronaviru rozhodně stojí za zvážení,” uvedl Tom Waterfield z belfastské Queen's University.

Výzkum se zaměřil na děti od 2 do 15 let

Jeho tým studoval celkem 992 dětí, z nichž 68 mělo Covid-19. Průměrný věk dětí byl 10 let, přičemž výzkumu se zúčastnily děti od 2 do 15 let. “Nakažené děti nám poskytly vzorky krve pro testování protilátek vůči koronaviru. Zjistili jsme, že přítomnost protilátek v těle nebyla ovlivněna věkem dětí,” popsal dále Tome Waterfield.

Zdroj: Shutterstock.com Průjem a křeče v břiše nemusí znamenat střevní chřipku

Přibližně polovina dětí nakažených novým koronavirem byla nepříznaková. Zbytek infikovaných dětí měl velmi mírné příznaky. A to nejčastěji silnou únavu, a právě velké problémy se zažíváním. Jen zlomek z nich ztratil chuť nebo čich.

Vědci ze Severního Irska proto upozorňují, že pokud se u vašeho dítěte objeví nevolnost, bolesti a křeče v břiše, průjem či zvracení, nemusí jít pouze o klasickou střevní chřipku. Tyto příznaky u malých dětí podle nich souvisí i s novým koronavirem, proto by se neměly rozhodně přehlížet. Naopak by se měly při určování covidové nákazy brát rozhodně v potaz.

Autor:
Publikováno: 4. 9. 2020 12:00 Nahlásit obsah