Proč neustýlat postel každé ráno? Budete zdravější

Proč neustýlat postel každé ráno? Budete zdravější Zdroj: Shutterstock

Jak vypadá vaše ráno? Pokud po zazvonění budíku vyskočíte z postele a ihned se aktivně pustíte do stlaní peřin a natřípání polštářů, zkuste s tím přestat. Nechte svou postel tak, jak je, a běžte raději do školy nebo do práce. Nebudete vůbec za lenochy, naopak podpoříte své zdraví. Neustlaná postel totiž na rozdíl od té ustlané zabíjí roztoče.

Postel s vámi sdílí až 1,5 milionu roztočů

Měli byste vědět, že ve své posteli nikdy nespíte sami. Podle studie publikované v roce 2006 v časopise Experimental & Applied Acarology s vámi sdílí lůžko až 1,5 milionu roztočů rodu Dermatophagoides Pteronyssinus. Toto zvířátko má rádo tmavá a vlhká místa. Zbožňuje matrace, polštáře a peřiny, kde se krmí vašimi mrtvými kožními buňkami.

Roztoči navíc vylučují alergeny, které dýcháte během spánku. U citlivějších jedinců se tak může objevit alergická reakce nebo dokonce astma.

Zdroj: Shutterstock

Pro roztoče jste přirozeným zdrojem vláhy

Roztoči si přímo libují, když jste s nimi vy nebo někdo z vašich blízkých, celou noc v posteli. Člověk je totiž pro roztoče přirozeným zdrojem vláhy. Jakmile ale ráno z postele odejdete, jsou roztoči vystaveni suchému a nepřátelskému prostředí, následkem kterého umírají na dehydrataci.

Má to ovšem jedno velké ALE. Předchozí tvrzení platí pouze v případě, když si neustelete postel. Přes rozházenou, neuklizenou postel totiž může proudit suchý teplý vzduch, který lépe vysuší ložní prádlo a matraci vaší postele, ve které noc, co noc spíte. Roztoči tak mají pouze minimální šanci na přežití.

Zahrajte si rádoby na lenochy a každé ráno rozhodně neztrácejte čas stlaním postele. K závěru, že je neustlaná postel, která však nevypadá příliš atraktivně, mnohem hygieničtější a zdravější, dospěli na základě svého výzkumu konkrétně vědci z Kingstonské univerzity.

Ustlaná postel: Ráj roztočů

Pokud ale každé ráno stelete postel sami od sebe, nebo vás k pořádkumilovnosti nutí partner či maminka, vytváříte tím přímo ráj pro roztoče. Když peřinu ustelete přes celou matraci, polštář krásně načechráte a přes vše ještě přehodíte slušivý přehoz, mohou si roztoči žít ve vlhku, ve tmě i v relativním chladu spokojeně dál. Tato zvířátka se navíc nemohou dočkat, až je zase večer navštívíte.

Zdroj: Shutterstock

Nesnášíte nepořádek? Vsaďte na kompromis

Nevydržíte pohled na neustlanou postel? Pořádkumilovné typy mohou přejít ke kompromisu, který jste určitě okoukali od svých babiček. Naše babičky totiž postel hned po ránu také nestlaly. Peřiny a polštáře naopak přehodily na pár hodin třeba přes okenní parapet, aby se dokonale vyvětraly na čerstvém vzduchu. Teprve potom postel ustaly.

Babičky používaly i další vychytávku, a to zvlášť během velmi mrazivých, či slunečných dnů. Peřiny a polštáře přehodily přes plot a rozhodně věděly, proč to dělají. Roztoče totiž následně spálil mráz, nebo zahubilo přímé sluníčko.

Autor:
Publikováno: 23. 6. 2022 17:46 Nahlásit obsah